“Yabancı yatırımcılar için daha çekici bir ortam yaratacağız”

2019-02-28 19:35:55 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin'in yabancı iş insanlarının yatırım ortamını iyileştirmeye devam ederek, onların meşru kaygılarını gidermeye çalışacağını belirtti.


Çin'deki ABD Ticaret Odası tarafından kısa bir süre önce yayınlanan “Çin'in Ticaret Ortamı Raporu”nda, yurtiçi tüketim piyasasındaki olumlu ilerleme ve gittikçe iyileşen ticaret ortamı sayesinde, Çin'in küresel yatırımların ilk hedef ülkesi konumunu sürdüreceği belirtildi.


Raporda ayrıca, ankete katılan işletmelerden yaklaşık yüzde 70'inin geçen yıl kâr sağladığı ve yüzde 20'sinin ise ödemeler dengesini gerçekleştirdiği ifade edildi. Bu işletmeler arasında hizmet sektöründe faaliyet gösterenlerin gelirlerinde büyük artış kaydedildi.


Gao Feng, olağan basın toplantısında raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Çin'deki ABD Ticaret Odası dahil, ülkedeki bütün yabancı ticaret odalarının Çin'in yatırım ortamına yönelik samimi öneriler ileri sürmesini olumlu karşılıyoruz. Çin, dışa açılmayı kararlılıkla genişletmeye devam edecek ve yabancı sermayelere yönelik piyasaya giriş sınırlamalarını gevşetecek.


Çin ayrıca, yabancı işletmelerin yatırım ortamını iyileştirmeyi sürdürecek, piyasaya yönelik yönetim ve denetimin şeffaflığını sürekli yükseltecek. Bunlarla birlikte, ülkede yabancı işletmelerin yasal hak ve çıkarlarına yönelik koruma güçlendirilecek, yabancı işletmelerin şikayet mekanizması oluşturulacak, yabancı yatırımcıların meşru kaygıları giderilmeye çalışılacak ve yabancı yatırımcılar için daha çekici bir ortam yaratılacak.” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor