Çin, Rusya ve Hindistan işbirliğini güçlendirecek

2019-02-28 11:24:19

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Wuzhen kasabasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, üç ülke dışişleri bakanlarının uluslararası gelişmeleri ve üçlü işbirliğini ele aldıklarını bildirdi.

Toplantıda uzlaşılan noktalar hakkında da bilgi aktaran Wang, Çin, Rusya ve Hindistan'ın aralarındaki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmesinin dünyaya daha fazla istikrar ve olumlu güç katacağını söyledi.

Üç bakanın, çok taraflılığın ve merkezinde Birleşmiş Milletler'in (BM) bulunduğu uluslararası sistemi koruma konusunda fikir birliğine vardığını ifade eden Wang, “iç işlerine karışmama” gibi temel uluslararası ilkelerde ısrar edilmesinin, günümüz dünyasındaki farklı sınamaların üstesinden gelmek için büyük önem taşıdığını düşündüklerini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang, açıklamasında, üç ülkenin G20, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) gibi çok taraflı işbirliği mekanizmaları çerçevesindeki iletişim ve koordinasyonu pekiştireceğini ifade etti.

Wang, Çin, Rusya ve Hindistan'ın terörle mücadele konusundaki temas ve işbirliğini de sıkılaştıracağının altını çizdi.

Üç ülkenin kurallar temelindeki çok taraflı ticaret sistemini koruyacağını vurgulayan Çinli bakan, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) merkezi rolü ve temel ilkeleri doğrultusunda örgütte reformlar uygulanması konusunda da bir mutabakata vardıklarını kaydetti.

Wang Yi, tarafların gündemdeki sorunlara kapsayıcı diyaloglar gibi siyasi yollardan çözüm getirme konusunda da hemfikir olduğunu aktardı.

Afganistan hükümeti ve Afgan halkının, ‘Afgan halkı tarafından yönetilecek ve halkın tüm kesimlerinin sahip çıkacağı' bir uzlaşma sürecini başlatmak için harcadığı çabaları destekleyeceklerini kaydeden Wang, üç tarafın ABD ve Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) liderlerinin ikinci görüşmesinde Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve tarafların makul endişelerinin giderilmesi gibi konularda ilerleme kaydedilmesini umduklarını söyledi.

Venezuela'daki gelişmelere de değinen Çinli bakan, üç ülkenin, ülkede şiddet ve askerî müdahale yoluyla bir çözüme ulaşılmasına karşı olduğunu, anlaşmazlıklara yapıcı diyaloglarla çözüm getirilmesinde ısrar ettiğini vurguladı.

Son olarak, tarafların üçlü somut işbirliğini güçlendirme konusunda fikir birliğine vardığını dile getiren Wang Yi, savunma bakanları arasında da bir görüşme mekanizması kurulacağı bilgisini verdi.

Wang, üçlü işbirliğinin uluslararası etkilerini derinleştirmek için Çin tarafının “Çin-Rusya-Hindistan+” işbirliği modelini önerdiğini sözlerine ekledi.

Üç ülkenin dışişleri bakanları arasındaki bir sonraki görüşme Rusya'da yapılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor