Xinjiang'da millî dayanışma konulu toplantı

2019-02-28 10:12:14
r_1483285_2019022811120215665900.jpg

“Çin'in Etnik Politikaları ve Millî Dayanışma: Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygulamalar” konulu tanıtım toplantısı, dün bölgenin merkezi Urumçi'de yapıldı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı ve ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıya 30 ülkeden 50 siyasi partinin 200'den fazla temsilcisi katıldı.

ÇKP'nin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Chen Quanguo, yaptığı konuşmada, Xinjiang'daki tüm etnik grupların ülkedeki tüm vatandaşlarla beraber bir ortak kader topluluğu oluşturduğunu söyledi.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nin düzenlenmesinden bu yana, merkezinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin Xinjiang'daki çalışmalara büyük önem verdiğine işaret eden Chen, bölgede ÇKP'nin ulusal politikalarının tamamen uygulandığını, millî dayanışmanın kararlılıkla korunduğunu, tüm etnik grupların dini inanç özgürlüğüne tamamen saygı gösterildiğini, yüksek kaliteli kalkınmanın hızlandırıldığını ve bölgedeki vatandaşların yaşam koşullarının düzeltilmesi için çalışıldığını ifade etti.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Bakanı Song Tao, etnik gruplar arasındaki ilişkilerin en iyi şekilde ele alınmasının ve millî dayanışmanın güçlendirilmesinin, Çin de dâhil olmak üzere tüm ülkelerin hükümetlerinin ve siyasi partilerinin ortak görevi olduğunu söyledi.

Song, “ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in belirttiği gibi millî dayanışma, tüm etnik grupların hayat çizgisi, Xinjiang'ın gelişme ve ilerlemesinin temeli, 1,3 milyardan fazla Çin halkının da ortak iradesidir.” diye konuştu. Song, millî dayanışmanın en iyi şekilde korunarak ortak refahın gerçekleşmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

Song Tao, çeşitli ülkelerden siyasi partilerle deneyim paylaşımını artıracaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor