Çin ve AB, engellilerin hakları konulu toplantı düzenledi

2019-02-27 11:25:50 CRI

Çin ve AB, engellilerin hakları konulu toplantı düzenledi

Çin ve Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki daimi misyonları, “Kimse Eksik Olamaz: Engelli Kişilerin Haklarına Dair Sözleşme'nin Önemi” temalı toplantı yaptı.

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki ve İsviçre'de yer alan diğer uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcisi Yu Jianhua, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumu kapsamında dün düzenlenen üst düzey toplantıda, Çin Komünist Partisi ve merkezi hükümetin engellilerle ilgili çalışmalara büyük önem verdiğini söyledi.

Yu, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in hiçbir engellinin orta halli refah toplumunun kurulması sürecinin dışında kalamayacağını defalarca vurguladığını hatırlattı.

Çin'de yoksulluğun 2020'de tamamen bitirileceğini kaydeden Yu, bu tarihte 85 milyon engelli kişi dâhil tüm Çin vatandaşlarının orta halli refah toplumu düzeyine ulaşacağını belirtti.

Yu, Çin ve Avrupa'nın insan haklarıyla ilgili olarak düzenlediği ilk toplantının, iki tarafın bu alandaki temas ve işbirliği bakımından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Yu Jianhua, Çin'in AB tarafıyla beraber İnsan Hakları Konseyi'nin farklı uygarlıklar arasında bir köprü ve insan haklarını koruma hususundaki deneyimlerin paylaşıldığı bir platform işlevi görmesi için çaba göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor