Çin, teknoloji ithalatının kaynaklarını genişletecek

2019-02-26 19:36:00 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Hizmet Ticareti Genel Müdürü Xian Guoyi, Çin'in yurtdışındaki hizmet piyasasını büyük ölçüde genişleteceğini belirtti.

Başkent Beijing'de hizmet ticaretiyle ilgili düzenlenen bir çalışma toplantısında konuşan Xian, Çin'in hizmet ticareti ve ticaret hizmetinin önemli bir dönemde bulunduğuna ve hem fırsatlarla, hem de sınamalarla karşı karşıya geldiğine işaret etti.

Bu alanın kaliteli gelişimini hızlandırmak amacıyla teknoloji ticaretini yönetme ve ilerletme mekanizmasının iyileştirilmesi gerektiğini aktaran Xian, şöyle konuştu:

“Küresel teknoloji ihracatına baktığımızda, Çin'in teknoloji ithalatının kaynakları yine dar durumda, yani sadece birkaç ülkeye yoğunlaştı. Ancak birçok Avrupa ülkesi teknoloji ihracatı konusunda güçlü isteklere sahip. Bu ülkeler bizimle teknolojik iletişimi genişletmek istiyor.”

Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde yurtdışı hizmet piyasasını ve hizmet ticaretindeki teknoloji ithalatının kaynak bölgelerini genişleteceğini dile getiren Xian, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi dahil ağırlıklı ekonomik kalkınma bölgelerine odaklanılarak, Çin'in hizmet ticareti işbirliğinde yeni bir yapı düzenleneceğini vurguladı.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yayınlanan son verilere göre, Çin'in dış hizmet ticareti hacmi geçen sene, 5 trilyon 240 milyar yuana ulaşarak, art arda beş sene boyunca dünyanın ikinci sırasında yer aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor