“5G teknolojisi uluslararası toplumun ortak inovasyonunun bir sonucu”

2019-02-26 19:19:15 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, 5G teknolojisinin uluslararası toplumun ortak şekilde attığı inovatif adımların sonucu olduğuna dikkat çekerek, ülkelerin politik değerlendirmelerinin yalan haberlere değil, gerçeklere dayanarak yapılması gerektiğini belirtti.

Dünyanın ikinci büyük telekomünikasyon şirketi, İngiltere merkezli Vodafone'un CEO'su Nick Read, Mobil Dünya Kongresi sırasında Huawei'ye yönelik yasağın 5G teknolojisinin Avrupa piyasasına sürülmesini iki yıl geciktirebileceğini, ekipmanların geniş çaplı bir şekilde değiştirilmesinin ülkenin altyapı tesislerine büyük zarar vereceğini ve tüketicilerin büyük bedeller ödemesine neden olacağını belirtti.

Read bu konudaki bazı iddiaların asılsız olduğuna işaret ederek, kendisinin ABD'yle temaslarda bulunmadığını ve ABD tarafından sunulan kanıtları da görmediğini belirtti. Read, söz konusu iddiaların sahiplerinin Avrupa'daki ilgili organlara kanıt sunması gerektiğinin altını çizdi.

Lu Kang günlük basın toplantısında konuya ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Lu “İlgili haberleri gördüm. Ayrıca, Huawei'nin Mobil Dünya Kongresi'nde ilgili ülkelerin hükümetleri, sektörleri ve işletmeleriyle profesyonel diyaloglar gerçekleştirdiğini de duydum. Vodafone yetkilisinin açıklamasını haklı buldum. Onun bahsettiği ‘bazı iddia sahipleri' iddialarına kanıt bulamıyor, burası önemli. Aslında onun bahsettiği söz konusu ‘iddia sahipleri' kendi menfaatlerine göre çeşitli yollara başvurarak, hatta ülkelerinin gücünden yararlanarak, diğer ülkelerin işletmeleri arasındaki normal işbirliğini zedelemeye çalışıyor. Ancak bu kişiler, diğer ülkelerin işletmeleri ve tüketicilerinin de kendi çıkarları doğrultusunda tercih yapacaklarını düşünmeli. Ülkelerin politik değerlendirmelerinin de yalan haberlere değil, gerçeklere dayanarak yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor