Çin: Trump-Kim görüşmesinden somut adımlar bekliyoruz

2019-02-26 19:05:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kuzey Kore ve ABD'nin mevcut temelde, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve barış gerçekleştirilmesi konusunda daha fazla somut adım atmasını beklediklerini söyledi.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Kuzey Kore (KDHC) ve ABD liderleri arasında 27-28 Şubat günlerinde, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenecek ikinci zirveye değindi.

Sözcü, “Herkes Çin'in Kore Yarımadası sorunundaki tutumunu biliyor. Birincisi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması. İkincisi ise, Kore Yarımadası'nda ve hatta Kuzeydoğu Asya bölgesinde kalıcı barış ve istikrarın korunması. Bu iki hedefe ulaşmak için takip edilmesi gereken yol da, Kuzey Kore ve ABD'nin karşılıklı saygı temelinde somut önlemler alarak ve birbirinin kaygılarını yeterince anlayarak, birlikte çaba göstermesidir.” ifadesini kullandı.

Durumun Çin'in umduğu doğrultusunda geliştiğini görmekten büyük memnuniyet duyduklarına işaret eden Sözcü, bu durumda Çin'in öteden beri oynadığı rolün etkisinin de bulunduğunu ve Çin'in bu rolü oynamaya devam edeceğini vurguladı.

Lu, “Hanoi'de yapılacak görüşmenin başarılı olmasını umuyoruz. Haberlerden de öğrendiğimize göre, Vietnam hükümeti ve halkı bu görüşme için birçok hazırlık yaptı. Görüşmenin sonucunun bütün bu hazırlıklara değmesini ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor