Çin ve Pakistan dışişleri bakanları Keşmir'deki saldırıyı görüştü

2019-02-26 10:37:43 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi arasında dün yapılan telefon görüşmesinde, Keşmir'in Hindistan'ın kontrolündeki bölgesinde gerçekleşen intihar saldırısıyla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Kureyşi, görüşmede Pakistan'ın geçtiğimiz günlerde Keşmir'in Hindistan'ın kontrolü altındaki bölgesinde meydana gelen intihar saldırısıyla ilgili tutumunu ve aldığı önlemleri Wang Yi'ye anlattı.

Kureyşi, Pakistan'ın olaya dair gerçekleri aydınlatmak için Hindistan ile diyalog ve işbirliği yapma konusunda samimiyet ve kararlılığa sahip olduğunu söyledi.

Pakistan'ın terörle mücadele dâhil olmak üzere bölgesel barışı koruma yönündeki tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını dile getiren Kureyşi, bu konuda diğer ülkelerle işbirliğini de güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Çin'in Pakistan ile Hindistan'ı gerginliklerin artmasını önlemek için sorunu diyalog yoluyla çözmeye çağırdığını söyledi. Wang, iki ülkeye terörle mücadelede işbirliğini artırma ve Güney Asya bölgesindeki barış ve istikrarı ortaklaşa koruma çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor