Rus basınından Çin-ABD ticaret müzakerelerine yoğun ilgi

2019-02-26 10:15:36

Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin son turu Rus basınında geniş yer buldu.

Rus RT kanalında yayınlanan haberde, Moskova merkezli Uluslararası İnsani ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsü uzmanlarından Vladimir Bruter'in değerlendirmelerine yer verildi.

Bruter, Çin ile ABD'nin bir anlaşmaya varmaya çok yaklaştığı belirtilen müzakerelerle ilgili olarak, iki ülkenin geleceğe dönük stratejileri ve anlaşma metinleri üzerinde yaşadığı sorunların devam ettiğini, buna rağmen, genel itibarıyla mevcut neticelerin olumlu olduğunu kaydetti.

Rus uzman, “Çin ve ABD, dünyanın en büyük iki ekonomisi. Bu yüzden, aralarında ekonomik rekabet olması da kaçınılmaz. Ticari ihtilafların çözümü, ABD'nin Çin'e ihracatının artması ve Çin'deki ticari yapısal ayarlamalar olacaktır” ifadesini kullandı.

Rusya Federal Konseyi Ekonomi Politikaları Komitesi Başkanı Dimitri Mezantsev de Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği röportajda, müzakerelerin sonuçlarının “yumuşama” sinyali verdiğini söyledi.

Mezantsev, “Uluslararası ticari ihtilafları azaltan, ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari gerginlikleri yumuşatan, uluslararası hukuku ve ortak çıkarları destekleyen tüm çabalar teşvik edilmeli” diye konuştu.

Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin son turu önceki gün tamamlandı. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 1 Mart'ta uygulamaya girmesi beklenen Çin'den ithal edilen ürünlere yönelik gümrük tarifesini artırma planını erteleyeceklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor