Çin: Venezuela'da barış ve istikrarın korunmasını bekliyoruz

2019-02-25 18:51:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Venezuela'da barış ve istikrarın korunmasını umduğunu belirtti.

Lu Kang günlük basın toplantısında, Venezuela'da yaşanan son gelişmelerle ilgili Çin'in tutumunu aktardı. Sözcü, Venezuella'da barış ve istikrarın korunmasını umduklarını dile getirdi.

Çin'in uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel kurallarına uyulması çağrısında bulunduğuna işaret eden Lu, dış güçlerin Venezuela'nın içişlerine müdahale etmesine ve sözde “insani yardım” bahanesiyle ülkede ve etrafında istikrarsızlık yaratma şeklindeki siyasi girişimlere karşı çıktıklarını, bu durumun hiçbir tarafın çıkarına uymayacağını ifade etti.

Lu Kang, Venezuela yönetimi ile muhalif güçlerine anayasa ve hukuk çerçevesinde, diyalog yoluyla siyasi çözüm arayışında bulunma, aynı zamanda uluslararası topluma da Venezuela'nın istikrarı, ekonomik kalkınması ve yaşam koşullarının iyileşmesine yardımcı olacak adımlar atma çağrısında bulunduklarını belirtti.

Sözcü ayrıca, uluslararası toplumun, egemenliğine saygı göstermek ön şartıyla Venezuela'ya yardım sağlamasını beklediğiklerinin altını çizdi.

Venezuela'nın muhalif lideri Juan Guaido önceki gün ABD, Kolombiya gibi ülkelerin destekleriyle Venezuela'ya “insani yardım” malzemeleri göndermeye çalışmış, ancak Maduro yönetiminin reddetmesi üzerine yardımlar ülkeye ulaştırılamamıştı.

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa Birliği'nin (AB) Birleşmiş Milletler aracılığıyla Venezuela'ya sağladığı insani yardımı kabul ettiğini açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor