Analiz: Çin ve ABD'nin ortak ihtiyacı: Fikri mülkiyet haklarının korunması

2019-02-24 15:56:12 CRI

Washington'daki Çin-ABD ekonomik ve ticari istişarelerinin yedinci turunda, ticaret dengesi, tarım, teknoloji transferi, fikri mülkiyet haklarının koruması ve finansal hizmetler konularında ilerleme kaydedildi.

Fikri mülkiyet haklarının korunmasını güçlendirme konusunda, Çin ile ABD arasında fikir birliği artıyor, bunun nedenini anlamak zor değil: Fikri mülkiyet haklarının koruması, inovasyona dayalı gelişmeyi seçmiş her ülke için en temel ihtiyaçtır. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD'nin bu konuda paylaştıkları “üç ilgi noktası” var.

Öncelikle ekonomide rekabet edebilirliğin arttırılması açısından, fikri mülkiyet haklarının korunması Çin ve ABD'nin ortak isteğidir. Bazı insanlar fikri mülkiyetin, inovasyon ile pazar arasındaki bir köprü gibi olduğunu belirtiliyor. Şu an dünyada yeni bir bilimsel ve teknolojik devrim ve endüstriyel değişimin eşiğindeyken, bu üçü arasındaki ilişki daha da yakındır.

Çin söz konusu olduğunda, son 40 yıllık reform ve dışa açılma sürecinde Patent Yasası, Ticari Marka Yasası ve Telif Hakkı Yasası gibi bir dizi yasa ve düzenleme değiştirildi. Fikri mülkiyet konuları için özel bir mahkeme kuruldu ve fikri mülkiyet haklarının kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi ve korunması için Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi yeniden düzenledi.

Göze çarpan bu iyileşme, yenilikçiliğin ve gelişimin canlılığını büyük ölçüde teşvik etti: 2018 sonunda, Çin'de (Hong Kong, Macao ve Tayvan hariç) icat patent sayısı 1,602 milyona ulaştı, yıllık %18,1'lik artış kaydedildi ve her 10 bin kişide buluş sayısı 11,5'e çıktı. Çin, 2018'de ilk kez Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün ilk 20 küresel inovasyon endeksine girdi ve Çin'in patent-yoğun endüstrilerinin katma değeri GSYİH'nın %12,4'ünü oluşturdu.

Kuşkusuz Çin fikri mülkiyet korumasında zaten büyük bir ülke, ancak yine de güçlü bir ülke değil. Mesela, patent koruma alanında halen kanıt, yüksek maliyet ve düşük tazminat problemleri var. Tekrar patent başvuruları dünyada yedi yıl üst üste birinci olmasına rağmen, hala “büyük ama iyi değil.” Bu sorunlar çözülmediğinde Çin inovasyonun gelişimi ve dışa açılmanın genişletilmesi için yeterli motivasyonu bulamıyor. Bu nedenle, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, fikri mülkiyet haklarını korumanın güçlendirmenin, Çin'in ekonomik rekabetçiliğini artırmak için en büyük teşvik olduğunu vurguladı.

Peki bu nasıl güçlendirilir? Fikri mülkiyet haklarında uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesi önemli bir yoldur. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın önde gelen inovasyon gücüdür. ABD'nin fikri mülkiyet hukuk sisteminin mükemmelliği ve korunma derecesi Çin için öğrenmeye değerdir. 2017'de, Çin'in ABD'ye ödediği fikri mülkiyet kullanım ücreti 7,13 milyar ABD dolarına ulaştı. Yeni bir bilimsel ve teknolojik devrim turu geldiğinde, ABD ilk hamle avantajına sahip olmakla birlikte, aynı zamanda endişe duyuyor: İnovasyonda lider konumunu korumayı ve fikri mülkiyet korumasını güçlendirerek pazarını genişletmeyi umuyor. Bu nedenle, fikri mülkiyet hakları meselesi son yıllarda Çin-ABD diyaloğunun gündemine alınmış ve doğal olarak Çin-ABD ekonomik ve ticari istişarelerinde önemli bir sorun haline gelmiştir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor