Washington'da panda evi açıldı

2019-02-24 15:47:25

Washington'da panda evi açıldı

Washington'daki Smithsonian'ın Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyoloji Enstitüsü Panda Evi restorasyonun ardından dün yeniden açıldı. ABD'de yaşayan Meixiang, Tiantian ve Beibei adlı pandalar çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekti.

Panda Evi dün çok hareketliydi. Çin'in ABD büyükelçiliğinden müşavir Xu Xueyuan ve Smithsonian'ın Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyoloji Enstitüsü Başkanı Steven Monfort da kurdele kesme törenine katıldı.

Xu Xueyuan yaptığı konuşmada, 1972 yılında, Çin'in ilk kez bir çift pandayı ABD'ye gönderdiğini ve o zaman iki ülke arasındaki ilişkinin yeniden “buzları kırdığını” hatırlattı. O zamandan itibaren Çinli ve ABD'li zoologların işbirliği ve iki halkın desteğiyle ondan fazla Çinli pandanın ABD'de yaşadığını ve ürediğini dile getiren Xu Xueyuan, pandanın iki ülke arasındaki en popüler özel elçi olduğunu ifade etti.

Steven Monfort, özel olarak panda desenli kravat taktı ve panda baskılı bir çorap giydi. Steven Monfort, “Pandayla gurur duyuyoruz. Ne zaman panda hakkında konuşsam panda desenli bu kravatımı takıyorum.” sözlerini kullandı.

Nisan 1972'de, ilk çift panda Xingxing ve Lingling Çin'in ABD'ye hediyesi olarak Washington'a taşınmıştı. O zamandan itibaren panda ABD'de hep çok sıcak karşılandı.

Smithsonian'ın Ulusal Hayvanat Bahçesi'nde Meixiang ve Tiantian ile çocukları Beibei sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Şeker kamışı, tatlı patates yemeyi ve bal suyu içmeyi çok seviyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor