Analiz: Çin-ABD ticaret heyetleri ‘ek mesaide”

2019-02-23 15:28:30

Analiz: Çin-ABD ticaret heyetleri ‘ek mesaide”

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray Oval Ofis'te ticaret müzakerelerini yürüten Çin ve ABD heyetleriyle bir araya geldi. Çin heyetinin başında Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Xi'nin özel elçisi Liu He bulunuyor.

Trump ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini, ancak halen ele alınması gereken bazı konular bulunduğu için, görüşmelerin iki gün daha süreceğini kaydetti.

Çin ile ABD arasında üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerin başlatılmasından bu yana ilk kez müzakere süreci uzatıldı. Bu, olumlu ilerlemeler temelinde görüşmelerin en kritik ve zorlu “sprint” aşamasına girdiğini gösteriyor. Heyetler, anlaşmaya varmak için “ek mesai” harcayarak sonuca gitmeye çalışıyor.

Taraflar son düzlükte

Çin'de şöyle bir deyiş vardır: 50 kilometrelik bir koşuda, yolun yarısı 45. kilometredir! Bu söz, her işte en zor ve meşakkatli kısmın, en son düzlük olduğunu vurgular ve başlanan işin nihayete erdirilmesini teşvik eder.

Çin-ABD ticaret müzakereleri en başından bu yana çeşitli engellerle karşılaştı. Ancak geçen haftaki Beijing görüşmelerinde belli bir ilerleme sağlandı, bir mutabakat zaptı ele alındı. Bu hafta Washington'da iki gün süren görüşmelerde ticaret dengesi, tarım, teknoloji transferi, fikri mülkiyet haklarının korunması ve finansal hizmet gibi alanlarda ilerleme kaydedildi.

Ancak anlaşma metnini ayrıntılandırmak ve kelime kelime metne dökmek kolay değil. İki taraf da kendi ülkesinin menfaatleri doğrultusunda her bir kelimeyi titizlikle seçiyor. Ancak bu süreçte müzakereler olgunlaşıyor ve olası bir anlaşmanın yolu açılıyor.

Ayrıca görüşmelerin uzatılması, iki tarafın anlaşma isteğini de yansıtıyor. Çünkü Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dediği gibi, “Çin ve ABD birbirinden ayrılamaz. İki taraf barışırsa ikisine de fayda getirir. İki taraf savaşırsa ikisi de kaybeder. İşbirliği en iyi seçenektir.” Geçen yıl yaşananlar bunu ziyadesiyle kanıtladı.

ABD Kongresi Bütçe Ofisi, ABD'nin uyguladığı gümrük tarifelerinin mevcut seviyede kalması durumunda önümüzdeki 10 yılda yıllık ortalama gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde 0,1 düşeceğini açıklamıştı. Çin tarafı da, Çin ve ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığı gibi dış etkenler nedeniyle Çin ekonomisinin düşüş baskısının arttığını kabul etmişti.

Aynı zamanda, birçok uluslararası kuruluş bu yıla dair küresel ekonomik büyüme beklentilerini düşürdü.

Nobel Ekonomi Ödüllü Paul R. Krugman, küresel ekonominin 2019 sonu ya da 2020 yılının başında durgunluğa girebileceği konusunda uyardı.

Dünyanın gözü kulağı anlaşmada

Dolayısıyla dünya ekonomisi, iki ülkeden gelecek güzel haberleri bekliyor. Geçen yıl aralık ayında Çin ve ABD'nin yoğun bir şekilde ekonomik ve ticari müzakereleri başlatmasının ardından, küresel borsalar genel olarak yükseldi. Bu, sermaye piyasasının çözüme dair beklentisini gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor