Xi Jinping Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la görüştü

2019-02-22 21:10:57 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la görüştü.

Xi Jinping, son yıllarda Çin-Suudi Arabistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni bir düzen oluşturulduğunu kaydetti.

Xi, Çin ve Suudi Arabistan'ın çekirdek çıkarları ilgilendiren önemli konularda birbirlerine destek vererek, aralarındaki siyasi güveni artırmaları gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca Suudi Arabistan'ın egemenliğini ve güvenliğini korumak için gösterdiği çabayı destekleyerek, Suudi Arabistan'ın içişlerine müdahale eden her türlü girişime karşı çıktıklarını belirtti.

Kuşak ve Yol girişimiyle 2030 vizyonunu entegre ederek enerji ve altyapı inşası gibi alanlarda işbirliğini geliştireceklerini kaydeden Xi, terörle mücadele ve aşırıcılığı gidermede de iki ülkenin işbirliği yapabileceklerine işaret etti.

Veliaht Prens Selman görüşmede yaptığı konuşmada Suudi Arabistan ile Çin arasındaki uzun tarihi temasa dikkat çekti ve iki ülke arasında herhangi bir anlaşmazlık mevzuu bulunmadığını söyledi.

Xi Jinping liderliğinde Çin'in parlak bir kalkınma yoluna gireceğinden şüphe duymadıklarını belirten Selman, Arap Yarımadası'nın tarihi ipek yolunun önemli bir parçası olduğunu ifade etti ve kendi gelişme programları olan 2030 vizyonunu, Kuşak ve Yol girişimiyle entegre etmek istediklerinin altını çizdi.

Muhammed Bin Selman, Tek Çin ilkesini kararlılıkla izlediklerini belirtti ve ulusal güvenliği korumak, terörden ve aşırıcılıktan kurtulmak için Çin'in lüzumlu gördüğü tedbirleri alma hakkına saygı gösterdiklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor