Wang Yi'den SİÖ'nün yeni aşamadaki gelişimine öneriler

2019-02-22 10:20:32 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) yeni aşamadaki gelişimi hakkında önerilerde bulundu.


Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi üyesi olan Wang Yi dün, Beijing'i ziyaret eden Kırgız mevkidaşı Çingiz Aydarbekov'la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, SİÖ'nün yeni aşamadaki gelişimi hakkında değerlendirmede bulundu.


Wang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen Haziran'da Çin'de düzenlenen SİÖ Qingdao Zirvesi'nde kalkınma, güvenlik, işbirliği, uygarlık ve küresel yönetişimle ilgili yeni düşünceler ileri sürerek, SİÖ'nün gelişme yönünü belirlediğine işaret etti.


Zirvede siyaset, güvenlik, ekonomi ve kültür gibi alanlardaki işbirliği hakkında yeni fikir birliğine varılmasının örgütün ilk genişlemesinden sonra yakalanan işbirliği ve dayanışma ruhunu yansıttığını aktaran Wang, böylece SİÖ'nün yeni gelişme aşamasına girmesinin hızlandırıldığını ifade etti.


Wang, Qingdao Zirvesi'nden sonra dönem başkanlığını devralan Kırgızistan'ın görevini iyi bir şekilde yerine getirdiğine dikkat çekti. Wang, Çin'in, Kırgızistan dahil SİÖ'nün diğer üyeleriyle birlikte Qingdao Zirvesi'nde kaydedilen sonuçları yerine getirerek, örgüt çerçevesinde bütün alanlardaki işbirliğini sürekli yeni aşamaya taşımak için çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi.


Wang, SİÖ'nün yeni aşamadaki gelişimine yönelik olarak şu önerilerde bulundu:


-Güvenlik işbirliğinde yeni önlemler alınmalı. Bölgedeki güvenlik durumunun yine ciddiyetini koruduğu bugünlerde, köktendincilik karşıtı antlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesi hızlandırılırken, bölgesel terörle mücadele kuruluşlarının fonksiyonlarının güçlendirilerek, uyuşturucu kaçakçılığına darbe indirme ve siber güvenliğini koruma gibi alanlardaki işbirliği derinleştirilmeli;


-Somut işbirliğinde yeni adımlar atılmalı. Kuşak ve Yol inisiyatifi ile bölge ülkelerinin kalkınma stratejilerinin entegrasyonu derinleştirilerek, somut işbirliğine sürdürülebilir güçlü bir dinamizm katılmalı.


-Uluslararası ve bölgesel konularda yeni sorumluluklar üstlenilmeli. Dünyadaki çeşitli risk ve tehditlerin bulunduğu bu dönemde, SİÖ önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda, özellikle çok taraflılığı deslekleme, uluslararası adaleti koruma, yeni tip uluslararası ilişkiler inşa etme ve insanlığın kader ortaklığını oluşturma gibi konularda ilk ses çıkaran kurumlardan biri olmalı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor