Wang Yi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Aydarbekov ile görüştü

2019-02-22 10:16:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de ülkeyi ziyaret eden Kırgız mevkidaşı Çingiz Aydarbekov ile bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede, Çin-Kırgızistan ilişkilerinin karşılıklı güvene dayalı sağlam bir siyasi temele sahip olduğunu ve hiçbir gücün ikili ilişkilere etki edemeyeceğini belirtti.


Çin ve Kırgızistan cumhurbaşkanları arasında varılan önemli fikir birliğini hayata geçirmeye hazır olduklarını vurgulayan Wang Yi, Çin'in iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini ilerleteceğini, kapasite işbirliğini istikrarlı şekilde destekleyeceğini ve ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımak için çaba göstereceğini ifade etti.


Wang, iki tarafın Kuşak ve Yol'u ortak inşa ederek, karşılıklı yarara dayalı işbirliği fırsatlarını sürekli derinleştireceğinin altını çizdi.


Çingiz Aydarbekov ise, Kırgızistan hükümetinin, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi sorunu dahil Çin'in iç işleriyle ilgili konularda Çin'in tutumunu kararlılıkla desteklediğini dile getirdi.


Aydarbekov, “Tek Çin” politikası izleyerek, iki ülkenin dostluğu için ellerinden geleni bir şekilde korumak için çaba harcayağını sözlerine ekledi. Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor