Çin'in Kuşak ve Yol ülkelerine doğrudan yatırımı %8,1 arttı

2019-02-21 20:05:14

Çin Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Çinli yatırımcıların 137 ülke ve bölgede 973 denizaşırı şirkete gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırım miktarı (ODI) geçtiğimiz ay 9,19 milyar ABD Doları'na ulaştı.

Bu yılın ocak ayında Çinli şirketlerin Kuşak ve Yol ülkelerine yeni yatırımlarının yıllık %8,1 artarak 1,3 milyar ABD Doları'na yükseldiği belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, verilere göre Çin'in dış yatırım yapısının gittikçe çeşitlendiğini, sınır ötesi birleşme ve devralma yöntemlerinin geliştiğini kaydetti.

Gao Feng, ocak ayında Çin'in dış yatırımlarının esas olarak kiralama ve ticari hizmet, üretim, toptan ve perakende satış ve inşaat gibi geleneksel yatırım alanlarına aktığını açıklayarak %29,5 artışla üçüncü sanayiye 6,24 milyar ABD Dolar aktığını ve bu sayının toplamın %67,9'unu oluşturduğunu ifade etti.

Çinli şirketler imalat ve diğer ulusal ekonomiler gibi 10 ana endüstriyi kapsayan toplam 30 sınır ötesi birleşme ve devralma projesi tamamladı, fiilen gerçekleştirilen işlem hacmi 1,372 milyar ABD Doları'na ulaştı. Birleşme ve devralmada üretim, kiralama ve ticari hizmet, bilgi aktarımı, yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri ön sıralarda yer aldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl ocak ayında Çin'in doğrudan dış yatırımları ve yabancı ülkelerde üstlendiği taahhütlü projelerin miktarı da azaldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor