Xi: Çin, uzayın barışçıl amaçlarla kullanılmasına daha fazla katkı sağlamalı

2019-02-21 11:14:07 CRI

Xi: Çin, uzayın barışçıl amaçlarla kullanılmasına daha fazla katkı sağlamalı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Chang'e-4 Ay Keşfi projesinin temsilcileriyle görüştü.

Xi görüşmede, Çin'in uzay alanındaki gelişimine ve Chang'e-4 Ay Keşfi projesinin başarıyla tamamlanmasına büyük katkılarda bulunan bütün çalışanlara tebrik etti.

Xi, bilim, teknoloji ve uzay alanında çalışmalar yürüten bilim insanlarının Ay keşfi projesini hızlandırarak, küresel uzay çalışmalarını ilerletmek için çaba harcamaya devam etmesini ve Çin'in insanlığın uzayı barışçıl amaçla kullanmasına daha fazla katkı sağlamasını umduğunu söyledi.

Son Ay keşfi projesinde imza atılan birçok yeniliğin uluslararası uzay alanındaki bir dizi boşluğu doldurduğuna işaret eden Xi,

Çin'in dünyanın bilimsel ve teknolojik gelişme eğilimini kavrayıp, erkenden düzenlemeler yapması, çekirdek teknolojisinde atılım gerçekleştirmek için çalışması ve dünyadaki yüksek teknoloji alanında önemli bir yere sahibi olması gerektiğini ifade etti.

Çin'in uzay alanında uluslararası işbirliğini aktif şekilde ilerlettiğine de dikkat çeken Xi, Chang'e-4 Ay Keşfi projesinin başarıyla tamamlanmasında birçok ülkenin katkısının bulunduğunu vurguladı.

Xi, dünya ülkeleriyle birlikte, istişare, inşa ve paylaşma fikrini benimseyerek, temel bilimsel araştırmalar konusundaki uluslararası iletişimi güçlendirip, bilimsel çalışmaların gelişimini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor