Xi Jinping İran Meclis Başkanı Laricani'yle görüştü

2019-02-20 21:45:00 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de İran Meclis Başkanı Ali Laricani'yle görüştü.

Xi Jinping, Çin'in İran'la kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirme kararlığının değişmeyeceğini ve İran'ın bölgesel barış ve istikrarının korunması için yapıcı rol oynamasını desteklediğini vurguladı.

Xi, yeni durumda, Çin ve İran'ın karşılıklı güveni derinleştirerek iki tarafın çekirdek çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı anlayış ve destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Xi ayrıca iki tarafın iletişimi güçlendirerek güvenlik, terörle mücadele ve kültür gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini savundu. Xi, iki tarafın uluslararası çok taraflı alanlardaki koordinasyonu güçlendirerek yeni tip uluslararası ilişkileri hızlandırmaları ve insanlığın ortak kader topluğunu kurmalarının önemine işaret etti.

Yasama kuruluşları arasındaki temasın Çin-İran kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, Çin Ulusal Halk Meclisi ve İran İslami Şura Meclisi'nin birbirlerinin deneyimlerinden örnek almaları, ikili ilişkilerin hızlandırılmasında yasama organlarının rolünü daha aktif hale getirmeleri gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, Çin'in, uluslararası ve bölgesel aktörlerin işbirliğini güçlendirerek Ortadoğu'nun bir an önce istikrar ve gelişme yoluna girmesi için çaba göstermeleri görüşünde olduğunu vurguladı.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani görüşmede İran yüksek lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin selamlarını iletti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin sadece iki ülkeye değil, Asya'daki diğer ülkelerin de yararına olduğunu vurguladı.

Çin'le ilişkileri stratejik ve uzun bakışlı açılardan algılayıp geliştirdiklerine işaret eden Laricani, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin, iki ülkenin temel çıkarlarının yanı sıra, Asya hatta dünyadaki barış ve istikrarın korunması için büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Laricani, yeni dönemde Çin'le siyasi güveni artırmaya, somut işbirliğini ilerletmeye ve uluslararası işlerde karşılıklı destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor