Yabani hayata zarar veren suçlara sıfır tolerans!

2019-02-20 19:02:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkiler ile bunlardan yapılan ürünlerle ilgili yasa dışı ticaret konusunda Çin hükümetinin “sıfır tolerans” tutumu benimsediğini, bu tür suçların yasalar çerçevesinde cezalandırılacağını kaydetti.

Alınan bilgilere göre, Çinli tüccar Yang Fenglan, kısa süre önce Tanzanya'da yerel mahkeme tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yang, 2 ton fil dişi kaçırmakla suçlandı.

Bu konuya değerlendiren sözcü Geng Shuang, Çin'in nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve bitkilerin korunmasına hep önem vererek “Nesli Tükenmekte Olan Yabani Hayvan ve Bitkilerle İlgili Uluslararası Ticaret Protokolü”nde belirlenen sorumlulukları ciddiyetle yerine getirdiklerini vurguladı. Sözcü ayrıca Çin'in bu konuda kendi yönetmelikleri bulunduğunu da hatırlattı.

‘Çin vatandaşlarının yasa ihlallerini savunmayız'

Geng Shuang şöyle konuştu:

“2015 yılından beri, Çin fildişi oymaları ithalatını ve yurt içinde fildişi ticaretini durdurmak için çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemler, uluslararası toplum tarafından övgüyle karşılandı. Çin hükümeti, yurt dışındaki Çin vatandaşlarının yerel yasa ve yönetmeliklere uymalarını istemekte ve Çin vatandaşlarının yasa ihlallerini ahlaksızca koruma yoluna gitmemektedir. Çin, Tanzanya ve uluslararası toplumla birlikte nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve bitkilerin korunması için işbirliğine hazırdır.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor