2. Trump-Kim zirvesiyle ilgili Çin'den açıklama

2019-02-20 18:44:00

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşecek ikinci görüşmeyle ilgili olarak Çin dışişlerinden bugün bir açıklama geldi.

Dışişleri sözcüsü Geng Shuang, zirvenin başarılı geçmesini ve olumlu sonuçlar elde edilmesini beklediklerini kaydederek, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış hedefinin gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in dün Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Moon, ikinci Trump-Kim zirvesinin bir dönüm noktası oluşturmasını ümit ettiklerini belirterek, barış mekanizması oluşturulması çağrısını yineledi. Trump da Kim'le yapacağı görüşmeden “mükemmel sonuçlar” almak istediğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Kuzey Kore ile ABD'nin doğrudan diyalog kurmasının, çözümün anahtarı olduğunu dile getirdi. Singapur zirvesiyle bir çıkmazın açıldığını kaydeden sözcü, bunun tüm tarafların ortak çabasının sonucu olduğunu ve Çin'in bu yöndeki ısrarını doğruladığını belirtti.

Çin olarak, Vietnam'da düzenlenmesi planlanan ikinci zirvenin de başarılı geçmesini beklediklerini kaydeden Geng, Çin'in de bu süreçte katkı sunmaya devam edeceğini ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor