Bu yıl 10 milyon kişi daha yoksulluktan kurtulacak

2019-02-20 18:38:17 CRI

Çin Devlet Konseyi yoksullukla mücadelede yeni hedefler ortaya koydu. 2019 yılında 10 milyon vatandaş ve 300 ilçe daha yoksulluktan kurtulacak.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksul Nüfusa Yardım ve Yoksul Bölgeleri Kalkındırma Yönetim Grubu Başkan Yardımcısı Ou Qingping bugün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nde konuştu. Ou, bu sene son derece yoksul bölgelerin yoksulluktan kurtarılması çalışmalarına ve bu bölgelerde zorunlu eğitim, yeme içme ve konaklama hizmetlerine hız verileceğini kaydetti.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin'de yoksullukla mücadele çalışmaları hız kazandı. Üç yıllık eylem planı çerçevesinde 2018 yılında toplam 13 milyon 860 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı. Yoksulluk oranı 2017 yılına oranla 1,43 puan düştü.

2018 yılında, Tibet Özerk Bölgesi, Yunnan, Sichuan, Qihai ve Gansu eyaletlerinde Tibet etnik grubuna mensup vatandaşların yaşadığı bölgelerin yanı sıra Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyindeki dört ilin içinde bulunduğu son derece yoksul bölgelerde yoksullukla mücadelede çarpıcı ilerlemeler kaydedildi. Adı geçen bölgelerdeki yoksul nüfus 1 milyon 340 bin azaldı. Yoksulluk oranı ise 6,4 puan düştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor