Haber Analiz: RMB'nin en büyük offshore merkezi İngiltere kazandırıyor

2019-02-20 16:58:15 CRI

Haber Analiz: RMB'nin en büyük offshore merkezi İngiltere kazandırıyor

Wang Shanshan-CRI Haber Merkezi

Çin'de geçen yılın ikinci yarısından bu yana ekonomik büyüme baskısının artması ve Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerinde çeşitli belirsizliklerin bulunması nedeniyle, uluslararası sermaye piyasasında renminbi (RMB) hakkındaki değer kaybı spekülasyonu artmakta. Ancak geleneksel büyük finans ülkesi olarak İngiltere, RMB'nin geleceğine iyimser bakıyor. Financial Times'ta yer alan habere göre, Londra'da geçen yılın sonunda RMB ile gerçekleştirilen işlem hacmi, sterline karşı işlem gören avro miktarını geçti. Bank of England tarafından açıklanan veriler, geçen yılın Ekim ayında günlük RMB işlem hacminin 73 milyar ABD dolarına ulaştığını ortaya koydu. Böylece İngiltere'nin dünya genelinde RMB için en büyük offshore ticaret merkezi konumu da öne çıkarılmış oldu.

City of London, 2012 yılında, Londra RMB Offshore Gelişme Merkezi Planı'nı başlattı. Aynı dönemde, Singapur, Paris, Frankfurt, Lüksemburg gibi kentler de RMB offshore merkezi olmak için çabalıyordu.İngiltere bu yarışta ilk hareket eden ülke değildi. Ancak, köklü bir büyük finans ülkesi olarak İngiltere, uzak görüşlülük, doğru yargılama yeteneği ve güçlü hareket gücüyle ilk RMB offshore merkezi olan Singapur'un yerini alarak ve Avro bölgesindeki ilk RMB offshore merkezi olan Frankfurt'u da geride bırakarak, dünyanın en büyük RMB offshore merkezi haline gelmeyi başardı.

RMB ile ödeme Londra'daki işlemleri canlandırıyor

SWIFT'in verilerine göre, Aralık 2018'de RMB işlemlerinin yüzde 36'sı Londra'da gerçekleştirildi. Londra'daki RMB işleminin bu kadar canlı ve hızlı olmasının en önemli nedeni ise, İngiltere ve Çin arasındaki ticaret faaliyetlerinde RMB ile yapılan ödeme oranının büyük ölçüde artması.

İngiltere Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, şu anda İngiltere, Avrupa'da RMB ödeme işlemi bakımından en hızlı gelişen piyasa haline geldi. Çin ve İngiltere arasında geçen yılın ilk 8 ayında gerçekleştirilen RMB işlem hacmi, 250 milyar yuanı bularak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150 arttı.

RMB işlemlerinin İngiltere'de popüler olması aslında şaşırtıcı değil. Çin ile İngiltere arasında son yıllarda finans alanında birçok karşılıklı inovatif önlem hayata geçirildi. İngiltere hükümeti, ilk kez 2014 yılında 3 milyar yuan tutarında RMB bazlı devlet tahvili çıkardı. Bu tahvil, Batılı ülkeler tarafından çıkarılan ilk RMB bazlı devlet tahvili niteliğine sahip. Aynı zamanda Çin dışında çıkarılan en yüksek kalemli RMB tahvili olarak, yurtdışındaki yatırımcıların gözdesi haline geldi.

Çin'in sermaye piyasasının dışa açılmasını istikrarlı şekilde genişletmesiyle birlikte, Çin ve İngiltere de Shanghai-Londra borsa bağlantısı kurmaya karar verdi. Böylece, Shanghai ve Londra'daki şirketlerin birbirinin borsa piyasasına girmesi kolaylaştırıldı. Bu sene içinde yürürlüğe girmesi öngörülen Shanghai-Londra borsa bağlantısı, şüphesiz ki iki ülke arasındaki finansal işbirliğini derinleştirecek ve RMB'nin uluslararasılaşma sürecini hızlandıracak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor