Wang Yi'den ABD'ye karşılıklı yarara dayalı işbirliği çağrısı

2019-02-20 10:34:36 CRI

Wang Yi'den ABD'ye karşılıklı yarara dayalı işbirliği çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Beijing'de ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant'ın başkanlığındaki ABD'li eski üst düzey hükümet yetkilileri heyetiyle görüştü.


Wang Yi görüşmede, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin iki ülke için doğru bir tercih olduğu gibi, uluslararası toplumun genel beklentilerine de uyduğunu belirtti.


Çin'in kapısının dünyaya daha da açılacağına dikkat çeken Wang Yi, “ABD Çin'le aynı yöne ilerlemeye çaba gösterebilirse, ekonomik ve ticari işbirliği ikili ilişkilerde yine denge sağlayıcı rol oynayabilir. ” dedi.


ABD'nin, Çin'in kalkınmasının dünyanın ve ABD'nin çıkarlarına uyduğunu kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Wang Yi, ABD'nin ayrıca Çin'in kalkınmasını bir fırsat olarak görmesinin iki ülke arasında başta ekonomik ve ticari sorunlar olmak üzere bir dizi meselenin temelden çözülmesine yardımcı olacağını ifade etti.


ABD heyeti ise, iki tarafın karşılıklı güveni arttırarak, önemli uluslararası ve bölgesel konularda diyalog ve işbirliğini sürdürmesini arzuladıklarını söyledi.


Heyet ayrıca, iki ülke arasında sürdürülen üst düzey ekonomik ve ticari görüşmelerde kapsamlı ve kayda değer bir anlaşma sağlanmasını temenni ettiklerine vurgu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor