Xinjiang'da yoksullukla mücadele seferberliği

2019-02-19 21:20:55

Mehrup Molla ailesi sıcak bir kış geçirdi. İlkbahar henüz uzaktayken radyatör sımsıcak yanıyor. Eski evine bıraktığı fırın sobası artık yoksul geçmişi hatırlatan bir anı haline gelmiş durumda.

Merkezi hükümet ve bölgeye yardım eli uzatan diğer eyaletlerin desteğiyle, Xinjiang'ın güneyinde yoksulluğun pençesindeki bölgelerde sanayiyi canlandırma, istihdamı artırma, eğitim ve sağlık sistemini iyileştirme adımları atılıyor. Mehrup Molla gibi çok sayıda kişi yoksulluktan kurtularak daha kaliteli yaşam şartlarına kavuşuyor.

Ev taşınmasıyla yoksulluktan kurtarılır

Mehrup Molla ve Renagül Kehirman çifti 1980'li yıllarda doğmuş. Genç çiftin memleketi Kızılsu Kırgız Özerk İli'nin %95'i dağlarla kaplı olduğu için buraya “10 bin dağ evi” deniyor. Burası ulaşım imkanları kısıtlı olan son derece yoksul bölgelerin ortasında bulunuyor.

Mehrup Molla, “Her yıl Mayıs-Temmuz aylarında sel ve toprak kaymalarıyla boğuşur, arazileri kaybederdik” diye hatırlıyor eski günleri. Çift daha sonra yerel yönetimin yardımıyla Temmuz 2018'de Kunlun Dağı'ndan ayrılıp 94 km uzaktaki Kaşgar'ın Poskam ilçesine taşınır. 80 metrekarelik evin 300 metrekare bir avlusu da vardır. Mahallede kültür merkezi, klinik, anaokulu ve kreş bulunmaktadır. Evinde artık musluk suyu içmekte ve elektrikli ev aletlerini kullanabilmektedir.

Beş kişilik evde yaşanan en büyük değişim 3 çocuğun hayatında görülebilir. Yeni okullarında eğitim ve konaklama koşulları düzeltildi.

Renagül Kehirman “Çocuklar dağdan çıkıp daha fazla sosyal ilişkiler kurdu, vizyonları da genişledi. Öğrenim dışında kendi hedeflerini belirledier. Biri askerlik yapacak, diğeri doktor olmak istiyor. Bunları daha evvel onlardan hiç duymadım” dedi.

Karı-koca evin önünde bakkal açarak banyo malzemeleri satıyor. Gelirin düzenli gelmesiyle aile yoksulluktan kurtarma güvenini hissetti ve geleceği planlamaya başladı. Mehrup, “Her gün para geliyor. Çocukların üniversitede eğitim görebilmeleri için para biriktiriyorum” dedi.

“Bir arazi tüm sakinlerini doyuramaz” deyişi karşısında Xinjiang'da bölge sakinleri başka elverişli yerlere taşındı. Çobanlıkla uğraşan 160 bin sakin “yoksul ev”den ayrıldı, yüksek tepe ve çölden yeşil vaha ve platoya taşınarak yoksulluktan adım adıma uzaklaşıyor.

‘Garanti ağı' oluşturuldu

28 yaşındaki Roziniyazhan İmiraz, Ekim 2018'de yoksulluktan kurtarılan bir temsilci olarak Tianjin kentine gitti. Böylece İmiraz Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden ilk kez çıkmış oldu.

İmiraz, Xinjiang bölgesine bağlı Taklamakan çölünün güneyinde yer alan Hotan bölgesindeki Çira ilçesinin Xingfu köyünden. Burada kişi başına düşen tarla çok büyük sayılmaz. İmiraz, tek başına üç çocuğa bakıyor, küçük Mısır tarlasının dışında ailesinin gelir kaynağı ufak tefek işlere dayalı.

Geçen yıl başında Tianjin işletmeleri Xinjiang'da yoksullara yardım amacıyla Xingfu köyünde 180 bin koyundan oluşan hayvancılık çiftliği oluşturarak, yoksul köylülere istihdam olanağı sağladı.

İmiraz kendisinden bahsederken, “Asgari ücret sayesinde çocukların yaşamları güvence altında, ben köyün yakınındaki bir hayvancılık işletmesinde yem işçisi olarak çalışıyorum, ayda 2 bin yuan gelirim var, aynı zamanda asgari ücret ailemizin başlıca gelir kaynağıdır ” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor