Çin genelinde Fener Bayramı neşesi

2019-02-19 19:13:44

Geleneksel Çin Ay takvimine göre belirlenen Fener Bayramı bugün kutlanıyor. Yuanxiao adı verilen tatlılardan yemek, kırmızı fenerleri izlemek ve fener bilmeceleri çözmek, bayramın önemli adetleri arasında yer alıyor. Bahar bayramının da sona erişini simgeleyen fener bayramı sırasında, ülke genelinde renkli etkinlikler düzenleniyor.

Fener ışıklarının seyredilmesi

Fener Bayramı akşamı, Ay takvimine göre yeni yılın ilk dolunay akşamıdır. Fener Bayramı'nda fenerleri ışıklandırmak, başlangıçta sadece gece karanlığında ortalığı aydınlatma amacı taşıyormuş. Zamanla bu bir eğlenceye dönüşmüş. Günümüzde fener bayramını kutlamak için ışık şovları da düzenleniyor. Başkent Beijing'de bulunan Yasak Kent Saray Müzesi, kuruluşundan bu yana geçen 94 yılda ilk kez Fener Bayramı Işık Şovu düzenleyecek. 19-20 Şubat akşamlarında gerçekleştirilecek şov için 6 bin bilet çoktan tükendi. Her beş metrede bir kırmızı fener asıldı. 600 yıllık imparatorluk sarayı kırmızı bir haleye bürünmüş durumda.

Çin genelinde Fener Bayramı neşesi

Yasak Kent'te ışık şovu provası

Çin genelinde Fener Bayramı neşesi

Shanxi eyaletinin Datong antik kentinde ışık şovu

Fener bilmeceleri

Bayramın bir diğer eğlencesi de bilmece çözmek. Fenerler üzerinde yapıştırılan bu bilmeceler hem insanları eğlendiriyor hem de bilgilenmelerini sağlıyor. Mesela örnek bir fener bulmacasında “demir horoz” (tiegongji) deyiminin ne anlama geldiği sorulur. Doğru cevap cimridir! Çünkü çok cimri kişiler, “bir tüyünü bile çıkarmayan demirden bir horoza” benzetilir.

Çin genelinde Fener Bayramı neşesi

Hainan Eyalet Müzesi'nde ziyaretçiler bilmece çözüyor

Çin genelinde Fener Bayramı neşesi

Zhejiang eyaleti Yiwu kentine bağlı Luozhai köyünde köylüler bilmece çözüyor

Yuanxiao yemek

İçinde reçel, ceviz, susam ve yerfıstığı ezmesi olan, yapışkan pirinç unundan masa tenisi topu şeklinde yapılan yemek Yuanxiao, suda pişirildikten sonra kâselerde servis edilir, çok lezzetli ve tatlıdır. “Yuanxiao”daki “Yuan” yuvarlak demektir. Bu karakter Çincede birleşme ve bir araya gelme anlamına gelir. Fenere Bayramı aynı zamanda Yuanxiao Bayramı olarak da bilinir. Bu dönemde yuanxiao tatlısı satan dükkânların önünde uzun kuyruklar oluşur.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor