‘ABD'nin Çin yasalarını yanlış yorumlamamasını ümit ediyoruz'

2019-02-18 20:57:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence'in açıklamalarını yalanladı.

Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin hükümetinin, hiçbir şirket veya bireyden, hükümet için bilgi çalmasını istemediğini ve istemeyeceğini hatırlatarak ABD'nin Çin'le ilgili yasalarını yanlış ve tek taraflı yorumlamamasını istediklerini belirtti.

ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence kısa süre önce yaptığı bir konuşmada, Çin yasasına göre ulusal güvenlik kurumlarının, kendi telekomünikasyon şirketlerine ait internet veya cihazların erişebildiği tüm verilere erişme hakkına sahip olduğunu iddia etti. Başka Amerikalı yetililer de Çin'in Ulusal İstihbarat Yasası'nı hedef alarak bu yasaya göre Çinli şirketlerin hükümet ile hareket ederek gizli bilgileri çalma girişiminde bulunabileceğini gündeme getirdi.

Geng Shuang, ABD'nin Çin'in yasalarını yanlış ve tek taraflı yorumladığına işaret etti. Geng, Çin'in Ulusal İstihbarat Yasası'nda kurum ve vatandaşların ülkenin istihbarat çalışmalarına yasalara göre destek, yardım ve eşgüdüm sağlama yükümlülüğüne ilişkin maddelerin bulunmasıyla beraber, istihbarat çalışmasının hukuka göre yapılması, insan haklarına saygı, insan haklarını koruma, bireylerin ve kuruluşların yasal haklarının korunması gibi yükümlülüklerin de bulunduğunu söyledi. Sözcü, Çin'in diğer yasalarında veri güvenliği ve gizlilik hakları gibi konularda da birçok şart koyduğunu ve bu şartların ulusal istihbarat çalışmalarına uygun olduğunu yineledi. Geng Shuang, ABD'nin kapsamlı ve nesnel bir şekilde hadiseyi ele alarak yanlış ve tek taraflı yorumlamadan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Yasalara göre ulusal güvenliği korumak amacıyla, kurum veya kişilerin istihbarat birimleriyle işbirliği yapmasının uluslararası örnekleri olduğunu ifade eden sözcü, ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın oluşturduğu Beş Göz İttifakının yanı sıra Fransa ve Almanya gibi Batılı ülkelerde de benzer örnekler bulunduğunu söyledi. Sözcü, Çin hükümetinin, Çin şirketlerinin yurtdışında iş yaparken yerel yasalarına kesinlikle uymasını istediğini ve bu tutumun asla değişmeyeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor