Wing Chun dövüş sanatını tanıtan Türk

2019-02-18 20:41:26 CRI

Wing Chun dövüş sanatını tanıtan Türk

Türk Wushu (dövüş sanatları) ustası Nehar Eren her gün çok meşgul. Ankara'da her sabah koşusunu yaptıktan sonra öğrencilere dövüş sanatı öğretiyor ve genellikle gece yarasına kadar çalışıyor.

Gergin çalışma temposuna rağmen Nehar zaman ayırıp Türkiye'deki çeşitli yerlerde rekabetçi sporlara ilgili kurslar açıyor. Hatta dövüş sanatlarıyla ilgili bir belgesel çekerek bu konunun tanıtımına da katkıda bulunuyor. Söz konusu belgeselin ilk bölümü kısa süre önce TRT'de yayınladı.

Bir Türk aydın, belgeseli izledikten sonra, bunun doğu dünyasındaki felsefe, kültür ve savaş sanatlarını anlatan bir film olduğu, filmde anlatılan konunun sosyolojik gerçekliği yansıttığı yorumunu yaptı.

20 yılı aşkın zamandır dövüş sanatlarıyla uğraşan 41 yaşındaki Nehar Eren'in açtığı Wushu okulunda Türkiye'deki çeşitli yerlerden gelen 150 öğrenci bulunuyor. Öğrenciler dövüş sanatlarının farklı türlerini öğreniyor. Eren esas olarak Çin'in “Wing Chun” dövüş sanatını ve Filipinler'in dövüş sanatını öğretmekte.

Eren “Wing Chun” dövüş sanatı ustası Ye Wen'i (İngilizce adı Yip Man) anlatan filmin gösterime girmesinden sonra “Wing Chun” dövüş sanatının sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde rekabetçi bir spor haline geldiğini ifade etti. Eren geleneksel bir Wushu olan “Wing Chun” dövüş sanatının öğrenilmesinin zorluğuna dikkat çekerek, Türkiye'de bunu iyi öğretebilecek ustaların yetersiz olduğunu kaydetti.

Kendisinin öğretmeni olan Wushu ustası Emin Boztepe'nin Türkiye'deki Wushu atası olduğunu belirten Eren, Emin Boztepe'nin sadece Türkiye'de “Wing Chun” dövüş sanatı ve Filipinler'in dövüş sanatını öğretmekle kalmayıp 40'tan fazla ülkede öğretim yaparak 6 yüzden fazla öğrenciyi eğittiğini söyledi.

Nehar Eren, “Wing Chun” dövüş sanatının kan dolaşımını iyileştirmeye, fiziksel koordinasyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Eren'in en yaşlı öğrencisi 67 yaşına girdi, en genç öğrencisi ise sadece 6 yaşında.

Nehir Menteş ve 15 yaşındaki küçük kardeşi 3 senedir Nehar Eren'den “Wing Chun” dövüş sanatı öğreniyor ve günlük yaşama yararlı olan bir sürü savunma becerisi ediniyor. Eren Türkiye'de dövüş sanatları standartlarını yükseltmek amacıyla yakın zamanda Ankara'da bir enstitü de kurdu.

Eren belgeselin devamının çekimleri için Çin'in Hubei eyaletindeki Wudangshan Dağı ve Henan eyaletindeki Shaolin Tapınağı'na giderek Wushu ustalarından görüntüler alacak. Ye Wen'in oğlu Ye Zhun'la “Wing Chun” dövüş sanatını inceleyerek bu dövüş sanatının barındırdığı felsefe ve sanat içeriğini inceleyecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor