Çin Medya Grubu'ndan Fener Bayramı Galası

2019-02-18 20:12:23

Çin Medya Grubu'ndan Fener Bayramı Galası

Yarın Çin'in en önemli bayramlarından biri olan Fener Bayramı. Fener Bayramı da Bahar Bayramı'yla beraber Ay takvimine göre birinci ayda kutlanır. İki önemli bayramın aynı ayda kutlanması, Çinlilerin yeni yılı karşılarken güzel bir başlangıç dileğini yansıtıyor.

Çin Medya Grubu tarafından hazırlanan 2019 Fener Bayramı Galası programı da açıklandı. Galada dünya çapında yaşayan Çinliler için renkli ve neşeli bir içerik sunulacak.

Beijing saatiyle yarın akşam 8'de başlayacak Fener Bayramı Galası, şarkı, dans, skeç, meddah tarzı Çin'e özgü bir sahne sanatı olan 'xiangsheng' ve diğer sürpriz programlarla dolu. Programlar arasında çok ilgi çeken skeçler ve 'xiangsheng' programları, hem komik hem de duygusal sahnelerle halkın güzel yaşamını anlatacak.

2019 Fener Bayramı Galası'nda şarkı ve dans programlarının bir özelliği, genç ve ihtiyar şarkıcıların birlikte sahnede bulunması. Beğenilen halk sanatçıları da şarkılarıyla sahnede olacak. 90 yaşındaki sanatçı Guo Lanying, orta yaşlı şarkıcı Zhang Ye ve genç şarkıcı Zhou Xuan ile birlikte “Benim Anavatanım” adlı şarkıyı seslendirecek. Bu vesilesiyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünde yeni bir sayfa açılacak. 75 yaşındaki Çinli sanatçı Li Guyi ve genç Xu Ziwei birlikte “Beni Sen Büyüttün, Şimdi Yaşlanmana Eşlik Ediyorum” adlı şarkıyı söyleyerek aile sıcaklığını anlatacak.

Fener Bayramı Çinliler için bir araya gelme anlamına geliyor. Bu yıl Fener Bayramı Galasında oynanacak opera programı ülke çapında on farklı yerel operadan oluşacak.

Her bayramın özel adetleri vardır. Ay takviminin birinci ayının 15. gününde kutlanan geleneksel Fener Bayramı'nda, Yuanxiao yemek, fener ışıklarının seyredilmesi ve fener bilmecelerinin çözülmesi vazgeçilmez geleneksel adetlerdir. Bu sefer Fener Bayramı Galasında bu gelenekler de sahnelenecek.

İçinde reçel, ceviz, susam ve yerfıstığı ezmesi olan, yapışkan pirinç unundan masa tenisi topu şeklinde yapılan yemek Yuanxiao, suda pişirildikten sonra kaselerde servis edilir, çok lezzetli ve tatlıdır. Zamanla bu yemek kuzey bölgelerinde "Yuanxiao", güney bölgelerinde ise "Tangyuan" ve "Tangtuan" olarak adlandırılmıştır. Peki Yuanxiao ve Tangyuan arasında fark var mı? Kuzey ve güney bölgelerinde fener yapma yöntemleri farklı mı? Geleneksel fener bilmecesinde Çincenin hangi sırları vardır? Bütün bu sorular galada cevaplandırılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor