Uzmanlar: Çin ve ABD'nin anlaşmaya varması dünya ekonomisine fayda sağlayacak

2019-02-17 19:51:03

15 Şubat'ta Çin-ABD üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerinin altıncı turu Çin'in başkenti Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konutu'nda sona erdi. İki taraf, başlıca konularda fikir birliğine vardı, ikili ekonomik ve ticari anlayış muhtırası hakkında ayrıntılı istişarelerde bulundu. Bu bağlamda, uzmanlar iki tarafın bir anlaşmaya varmasının dünya ekonomisine fayda sağlayacağı görüşünü paylaşıyor.

Çin ve ABD'nin temsilcileri, 14-15 Şubat günlerinde gerçekleşen müzakerelerde, Arjantin'de iki ülkenin liderleri arasında varılan mutabakat doğrultusunda teknoloji transferi, fikri mülkiyetin korunması, tarife dışı engeller, hizmet sektörü, tarım, ticaret dengesi ve uygulama mekanizmaları üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Çin ve ABD liderlerinin 1 Aralık'ta görüşmesinden sonra, özellikle geçen yılın Aralık ayının sonundan bu yana, iki taraf arasındaki temasların sıklığı arttı. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski Başkan Yardımcısı ve Tsinghua Üniversitesi Ulusal Finans Araştırma Enstitüsü Başkanı Zhu Min, müzakerelerin iyi bir başlangıç olduğuna dikkat çekti.

(Ses 1 Zhu Min Çince)

"Ticaret müzakerelerinin birçok ayrıntısı var. Bazı sonuçlara ulaşabiliriz ve bazı anlaşmalara varabiliriz. Her iki taraf da bu amaçlar çerçevesinde çaba harcıyor, ancak farklılıklar da olacak. Bence bu da mesele değil. Ticaret her zaman müzakeredir, müzakere iyi bir şey. ABD tarafı da bu sorunu çözmek için müzakere yoluna başvurmak gerektiğini hissediyor. Bu yüzden iki taraf arasındaki görüşmeler ne kadar sık olursa o kadar iyidir."

Kuşkusuz, son tur müzakereler Çin ile ABD arasında son bir yıl içinde gerçekleştirilen en önemli müzakere. Her iki taraf da buna büyük önem veriyor ve bir atılım yapmayı umuyor. İki taraf da kendi ulusal çıkarları için 14 Şubat günü gece gündüz demeden çalıştı. İki tarafın heyetlerinin büyük bir özen, özveri ve profesyonellik gösterdiği açıkça görülüyor. Çin'deki Amerikan Ticaret Odası Başkanı Xia Zunen bu konuda şunları söyledi:

(Ses 2 Xia Zunen İngilizce)

“Çin ve ABD, kurallar hakkında farklı anlayışlara sahipler. Bu birçok sorun yarattı. Bir orta yol bulmalı, kuralları bazı açılardan daha net hale getirmeliyiz veya başka düzenlemeler yapmalıyız. İki taraf anlaşmazlıkları çözebilirse, ekonomik ve ticari ilişkileri olumsuz etkileyen faktörler yok edilirse, dünya ekonomisi bundan fayda görecektir. Böyle bir anlaşmaya varılması durumunda, borsa ve strateji şirketleri rahatlayacaktır.”

Çin ve ABD önümüzdeki hafta Washington'da müzakerelere devam etmeyi kabul ettiler. Bu bağlamda, Çin Kalkınma Araştırmaları Vakfı Genel Sekreteri Lu Mai, müzakerelerden umutlu olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

(Ses 3 Lumai Çince)

“Belirsizlikleri azaltmak, herkes bunu dört gözle bekliyor, ancak nihai sonuçtan bahsetmek için bir süreç gerekli. Yol hala çok uzun. Çin kendi yolunda ilerliyor, bu yola devam ederse insanların parlak bir gelecek görmesini kesinlikle sağlayacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor