Çin ve Tayland: Seyrüsefer serbestisini birlikte koruyacağız

2019-02-17 15:01:33

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Chiang Mai kentinde Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ile gerçekleştirdiği stratejik müzakerede Güney Çin Denizi'ndeki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Müzakerede, şu anda Güney Çin Denizi'nde durumun istikrarlı gelişmesini olumlu değerlendiren iki taraf, aralarındaki diyalogun güçlendirilmesi, anlaşmazlıkların kontrol altına alınması ve işbirliğinin derinleştirilmesi eğilimlerinin pekiştirildiğini söyledi.

İlgili ülkelerin dostane istişarede bulunarak barışçı yollarla anlaşmazlıklara çözüm getirmesi gerektiği vurgulanan müzakerede, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne taraf olan Çin ve ASEAN ülkelerinin hukuka bağlı kalarak Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer özgürlüğünü koruyup barış ve istikrarı sağlayacakları kaydedildi.

Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, Çin'in Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'na dair müzakere sürecini üç yıl içinde tamamlama önerisini övgüyle değerlendirdi. Pramudwinai, söz konusu hedef doğrultusunda diğer ASEAN ülkeleriyle beraber müzakereleri hızlandırarak bir an önce bölgenin gerçeklerine uyan ve tüm taraflarca kabul edilecek kuralların belirlenmesi için çaba göstereceklerini bildirdi.

.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor