Çinli yetkili: Küresel işbirliği ve çok taraflılık korunmalı

2019-02-17 12:11:31

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, 55'inci Münih Konferansı'nda yaptığı konuşmada, küresel işbirliği, çok taraflılık ve insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulmasının izlenmesi gereken doğru yol olduğunu söyledi. 

Aynı zamanda, ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Başkanı da olan Yang, konuşmasında günümüzde küresel durumda istikrarsızlık ve belirsizlikler ile tek taraflılık ve korumacılığın baş gösterdiğini, çok taraflılığa dayalı küresel yönetişim sisteminin sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde çok taraflılık ve küresel işbirliğinde ısrarcı olunması çağrısında bulunan Yang, “Karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda yeni tip uluslararası ilişkiler ile insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulması gerekiyor” dedi.

İstikrarlı ve dengeli gelişmeye dayalı büyük ülkeler arası ilişkiler oluşturulması çağrısında bulunan Yang Jiechi, Çin ve ABD'nin, iki devlet başkanı tarafından varılan uzlaşıları hayata geçirerek, koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı ikili ilişkileri yoğunlaştırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Çin'in Rusya ile kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığını yeni bir düzeye taşıyacağına dikkat çeken Yang, Avrupa'nın entegrasyonuna da kararlılıkla destek vereceklerini belirtti.

Komşu ülkelerle dostluğu sürdüreceklerini ifade eden Yang, çok taraflı işbirliği platformlarından sağlanan neticelerin artması için de çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Konuşmasında küresel güvenliğin korunması için tüm dünyaya ortak çaba harcaması çağrısı yapan Yang, iklim değişikliği, siber güvenlik, terörizm ve büyük doğal afetlerle mücadele gibi önemli küresel sorunların çözülmesi için ortak arayışların yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Çin'in BM'nin barış koruma çalışmalarına aktif şekilde katılmayı sürdüreceğini dile getiren Yang Jiechi, İran nükleer sorunu ile Suriye, Filistin ve Afganistan sorunları gibi önemli bölgesel sorunların diyalog yoluyla makul şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Kuzey Kore-ABD liderleri arasındaki ikinci zirvenin düzenlenecek olmasından memnuniyet duyduklarına işaret eden Yang, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasının, yarımadada kalıcı barış mekanizması oluşturulmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yang Jiechi, konuşmasında ayrıca, herhangi bir ülkenin seyrüsefer serbestisi bahanesiyle Çin'in ulusal egemenliğini ihlal eden eylemlerde bulunmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Konuşmasında reform ve inovasyonun hızlandırılması ve küresel yönetişim sisteminin iyileştirilmesi önerilerinde de bulunan Yang, Çin'in ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım ilkelerine dayalı küresel yönetişim anlayışında ısrar edeceğini, tek taraflılık ve korumacılığa karşı çıkacağını belirtti.

Son olarak, Çin'in başkenti Beijing'in iki ay sonra 2. Kuşak ve Yol Zirvesi'ne de evsahipliği yapacağını hatırlatan Çinli yetkili, böylece kadim İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkeler arasındaki işbirliğinin pekiştirileceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor