Çin, ABD ile Rusya'nın INF Anlaşması'na dönmesini umuyor

2019-02-17 11:35:03

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, Çin'in ABD ile Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması'na dönmesini temenni ettiğini söyledi.


Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Başkanı olan Yang Jiechi, 55'inci Münih Güvenlik Konferansı'na katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Yang, konferansın ardından basına açıklamalarda bulundu.


Çin'in küresel stratejik istikrarın sürdürülmesini kararlılıkla savunduğuna işaret eden Yang, “ABD'nin INF Anlaşması'ndan çekildiği yönündeki tek taraflı beyanı ciddi sonuçlar doğuracağı gibi, uluslararası toplumda da büyük endişeye yol açtı.” ifadesini kullandı.


Yang Jiechi, “Çin, ABD ile Rusya'nın INF Anlaşması'na geri dönmesini temenni etmekte ve söz konusu anlaşmanın çok taraflılaştırılmasına karşı çıkmaktadır.” diye konuştu.


Moskova ve Washington, birbirini söz konusu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyor. ABD yönetimi 1 Şubat itibarıyla INF Anlaşması'ndan altı ay içinde çekileceğini duyurmuş, Rus yönetimi de bunun üzerine kendilerinin de anlaşmadan çekileceklerini açıklamıştı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor