Sekiz ülkeden diplomatlar Xinjiang'ı ziyaret ediyor

2019-02-16 15:29:29

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine sekiz ülkenin Cenevre'deki daimi temsilcileri ve diplomatları, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret ediyor.

Pakistan, Venezuela, Küba, Mısır, Kamboçya, Rusya, Senegal ve Belarus'un Cenevre'de görevli diplomatlarının dört gün sürecek Xinjiang ziyareti bugün başlıyor.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış Tanıtım Departmanı Başkan Yardımcısı Jiang Jianguo ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Yue Yucheng dün Beijing'de heyette yer alan yabancı diplomatlarla bir araya geldi.

Jiang Jianguo, görüşmede 1990'lı yıllardan bu yana “üç kötü güç”ün Xinjiang'da binlerce terör saldırısı düzenleyerek, çok sayıda masum sivilin ölmesine ve büyük miktarda mal kaybına yol açtığına işaret etti.

Xinjiang yerel hükümetinin terörle mücadele konusundaki uluslararası deneyimlerden faydalanarak, bölgenin şartları temelinde mesleki eğitim merkezlerini kurduğuna dikkat çeken Jiang, merkezlerde ulusal dil, hukuk, mesleki beceri ve aşırı dincilikten arınma konularında eğitimler verildiğini ve gözle görülür başarılar kaydedildiğini söyledi.

Xinjiang'da 25 aydır terör olayı meydana gelmediğine dikkat çeken Jiang, bölge halkının mutluluk ve güvenlik duygularının büyük boyutta arttığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Yue Yucheng de yaptığı konuşmada, dünyada istikrarsızlık, belirsizlik ve emniyetsizlik gibi olumsuz unsurların arttığına işaret ederek, bu yüzden tüm ülkelerin çok taraflılıkta ısrarcı olmaları gerektiğini söyledi.

Tüm tarafların diğer ülkelerin insan hakları alanındaki gelişme yoluna saygı göstermeleri gerektiğine dikkat çeken Yue, insan hakları konusundaki üstünlükçü yaklaşıma karşı çıkılmasının ve dünya genelinde insan haklarının sağlıklı gelişmesinin ilerletilmesinin önemine vurgu yaptı.

Heyette bulunan diplomatlar, görüşmede Çin'in kalkınma yolu, kavramları ve bu alandaki başarılarından övgüyle söz etti. Yabancı diplomatlar, tüm tarafların farklı türdeki insan hakları meselelerine eşit bir şekilde yaklaşması ve meselenin siyasileştirilmesinin önlenmesi için Çin ile birlikte çaba harcamayı arzuladıklarını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor