Çin: Venezuela'nın egemenliğini koruma çabalarını destekliyoruz

2019-02-16 12:09:52

Çin Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'nın ulusal egemenliğini, bağımsızlığını ve istikrarını korumak için harcadığı çabaları daima desteklediklerini açıkladı.

Yerel basında yer alan haberlerde, Venezuela Dışişleri Bakanı'nın Çin'in da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin Nicolas Maduro hükümetini destekleyen gruplar kurduğunu ileri sürdüğü ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çin'in uluslararası topluma Venezuela'daki siyasi güçlerin Anayasa çerçevesinde barışçı diyalog yoluyla siyasi uzlaşmaya varmasını destekleme çağrısında bulunduğunu belirtti.

Çinli sözcü, ilgili ülkelerin BM Tüzüğü'nde belirtilen ilkeler doğrultusunda başka ülkelerin içişlerine müdahalede bulunmaması gerektiğini vurguladı.

Geng Shuang, Çin'in Latin Amerika bölgesindeki önemli ticari işbirliği ortağı olan Venezuela ile eşitlik, karşılıklı yarar, ortak kazanç ve ticarileştirme ilkeleri temelinde işbirliği yaptığını söyledi.

Sözcü, iki ülkenin halklarına daha büyük yarar getirmek için Venezuela ile çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğini ilerletmeye devam edeceklerini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor