Analiz Haber: Xi ve Trump'ın ticarette toplama-çıkarma yöntemi

2019-02-16 11:42:14

Dünyanın ilgi odağında bulunan Çin ile ABD arasındaki üst düzey ekonomi ve ticaret müzakerelerinin altıncı turu dün başkent Beijing'de tamamlandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerine katılan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile dün başkent Beijing'de bir araya geldi. Xi, görüşmede “Çin ile ABD'nin birbirinden ayrılamayacağını birçok kez söyledim. İşbirliği iki tarafa yarar sağlar, çatışma ise iki tarafa zarar verir. En iyi seçenek işbirliği” ifadelerini kullandı.

Xi Jinping, iki ülkenin ticaret heyetlerinin öngörülen ilkeler ve istikamet doğrultusunda koordinasyonu güçlendirerek işbirliğine odaklanmaları, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmeleri ve böylece ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaları gerektiğini vurguladı.

Geçen şubat ayından itibaren Çin-ABD ekonomik ve ticari sürtüşmelerinin tırmanmasından dolayı iki taraf arasında birkaç tur müzakere yapıldı. Bu süreçte Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ilk kez ABD Ticaret Temsilcisi'ni son turda kabul etti. Bu, dün tamamlanan altıncı tur müzakerelerde, iki hafta önce Washington'da yapılan müzakerelerden bir adım daha ileri gidildiği anlamına geliyor. Aynı zamanda Çin ve ABD liderlerinin, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmelerin çözüme bağlanmasında daima kritik öncü rol oynadığını gösteriyor.

Analistlere göre, ABD Ticaret Temsilcisi ile bir araya gelen Xi Jinping'in görüşmede işbirliği kelimesinden birkaç defa bahsetmesi, Çin'in ABD ile ticaret sorunlarına işbirliği ile çözüm getirme arzusunu yansıtıyor. Xi'nin “işbirliği belli ilkelerle yapılacak” ifadesi ise, ABD ile ekonomik ve ticari işbirliğinin ön şartının Çin'in ulusal çıkarlarına ve halkın temel menfaatlerine zarar verilmemesi olduğunu ortaya koyuyor.

Şubat 2018'de ticari anlaşmazlıkların tırmanmasından itibaren Xi ve Trump'ın iki telefon görüşmesi ve bir yüz yüze görüşme gerçekleştirmesi, tansiyonunun yükselmesini önledi. Özellikle geçen yılın aralık ayında Arjantin'de yaptıkları görüşmede iki lider, “iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi” konusunda mutabakata vararak, tırmanan ticari sürtüşmeyi frenledi.

Geçtiğimiz üç ayda iki ülkenin ticaret heyetleri, öngörülen ilkeler ve istikamet doğrultusunda yoğun temaslarda bulunarak ticari sorunları “toplama-çıkarma” yöntemiyle çözmek için çaba gösterdi. Dün sona eren müzakerelerin altıncı turunda ise iki taraf teknoloji transferi, fikri mülkiyet haklarının korunması, gümrük tarifesi dışı engeller, hizmet sektörü, tarım, ticaret dengesi ve uygulama mekanizmaları gibi her iki tarafı ilgilendiren konularda fikir birliğine ulaştı. Çin ile ABD'nin ticaret sorunlarına ilişkin anlayış muhtırasının içeriğini ele alan iki ülkenin ticaret heyetleri önümüzdeki günlerde öngörülen süre içinde mutabakata varmak için gayet göstermeye devam edecek. İki tarafın heyetleri önümüzdeki hafta Washington'da tekrar buluşacak.

Tüm bunlar, iki tarafın derin ve geniş görüş alışverişinde bulunarak kritik meselelerde ilkesel olarak uzlaştığını tasdik ediyor. Çin ve ABD arasındaki işbirliği listesinin uzadığını, anlaşmazlık listesinin de kısaltılmaya devam ettiğini gösteriyor. Şu ana kadar varılan karşılıklı çıkar ve çifte kazanca dayalı mutabakatlara baktığımızda hem ABD'nin hem de Çin'in konuya atfettiği derin ehemmiyeti görüyoruz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor