Xi Jinping, Lighthizer ve Mnuchin ile görüştü

2019-02-15 19:46:17

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerine katılan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile bugün başkent Beijing'de bir araya geldi.

İki ülke arasındaki ticaret müzakerelerinin son turu bugün Beijing'de sona erdi. Xi Jinping, müzakerelerin tamamlanmasının ardından Lighthizer ile Mnuchin'i Büyük Halk Toplantısı Sarayı'nda kabul etti.

Xi, görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin günümüzde dünyanın en önemli ikili ilişkilerinden olduğuna işaret ederek, iki ülkenin küresel barış, istikrar, gelişme ve refahın oluşturulması konularında geniş ortak çıkarlara sahip olduğunu ve birlikte önemli sorumluluklar üstlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin iki ülke halklarının ortak beklentisi ve uluslararası toplumun umudu olduğuna dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump ile geçen yılın aralık ayında Arjantin'de yaptıkları görüşmede, ikili ilişkilerin koordinasyon, işbirliği ve istikrar genel ilkeleri temelinde pekiştirilmesi üzerinde geniş bir uzlaşıya vardıklarını hatırlatan Xi, iki ülkenin ticaret ekiplerinin öngörülen ilkeler ve istikamet doğrultusunda koordinasyonu güçlendirerek işbirliğine odaklanmaları, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmeleri ve böylece ticari işbirliği de dâhil olmak üzere ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaları gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, Trump ile yaptığı görüşmeden bu yana geçen sürede iki ülkenin ticaret ekiplerinin sıkı ve faydalı müzakerelerde bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, “Çin ile ABD'nin birbirinden ayrılamayacağını birçok kez söyledim. İşbirliği iki tarafa yarar sağlar, çatışma ise iki tarafa zarar verir. En iyi seçenek işbirliği” ifadesini kullandı. Xi, iki ülke arasında yaşanan ekonomik ve ticari anlaşmazlıklar ve sürtüşmelere işbirliği yoluyla çözüm bulunmasına hazır olduklarına dikkat çeken Xi Jinping, iki tarafça kabul edilebilir bir mutabakata varılması için çaba göstereceklerini dile getirdi.

Son iki günde tüm dünyanın odağında Beijing'in bulunduğunu kaydeden Xi, iki ülkenin ticaret heyetleri arasında düzenlenen müzakerelerde önemli neticeler elde edildiğini belirtti.

Heyetlerin önümüzdeki hafta Washington'da tekrar buluşacağını dile getiren Xi Jinping, karşılıklı yarar ve çifte kazanca dayalı bir anlaşmaya varılması için iki tarafın gayet göstermesini istediğini söyledi.

Görüşmede, ABD Başkanı Trump'un selamlarını ve en iyi dileklerini Xi Jinping'e ileten Mnuchin ve Lighthizer, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin çok önemli olduğunu belirtti.

Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Xi arasında Arjantin'de yapılan görüşmeden sonra iki ülkenin ticaret heyetlerinin liderlerin vardığı uzlaşıları hayata geçirdiğini ifade eden ABD'li temsilciler, son iki günde de ticari sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunulduğunu, bazı önemli ve zorlu hususlarda ilerlemeler kaydedildiğini aktardı.

Lighthizer ile Mnuchin, yapılacak çok iş olmasına rağmen umutlu olduklarını belirtti.

Lighthizer ile Mnuchin, önümüzdeki dönemde ABD'li ticaret ekibinin, Çinli muhataplarıyla sıkı temaslarda bulunarak ortak çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını ve iki tarafın da çıkarlarına uyan bir anlaşmaya varılması için çalışacaklarını ifade etti.

ABD'li temsilciler, ayrıca Başkan Trump'un Cumhurbaşkanı Xi'ye büyük saygı duyduğu ve Xi ile sıkı temaslarını korumayı arzuladığını da dile getirdi.

Başkan Donald Trump ile şahsı arasındaki iyi çalışma ilişkilerine değer verdiğini ifade eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Trump ile temaslarını sürdürmeyi umduğunu kaydetti.

Görüşmeye Çin heyetinin başmüzakereciliğini yürüten Başbakan Yardımcısı Liu He ile Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor