Suudi Veliaht Prens Selman Çin'e geliyor

2019-02-15 17:38:42 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman'ın 21-22 Şubat günlerinde Çin'i ziyaret edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, Prens Muhammed bin Selman'ın ziyaret sırasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le de görüşeceğini bildirdi.

Çin-Suudi Arabistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin son yıllarda iyi bir gelişme ivmesi yakaladığını söyleyen Geng, iki ülke arasındaki karşılıklı güven artarken, enerji, altyapı ve uzay gibi alanlardaki işbirliğinden de olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti.

Prens Selman'ın ziyareti esnasında tarafların uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunacağını ifade eden sözcü, ziyaretin iki ülkenin kalkınma stratejileri arasındaki kenetlenmeyi güçlendireceğini ile Kuşak ve Yol çerçevesinde farklı alanlardaki işbirliğini derinleştireceğini dile getirdi.

Diğer yandan, Prens Selman'ın Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng ile görüşeceği ve ikilinin Çin-Suudi Arabistan Üst Düzey Komitesi'nin üçüncü toplantısına başkanlık edeceği aktarıldı. Toplantının ardından iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalanması da bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor