Airbus A380 uçaklarını üretmeyeceğini açıkladı

2019-02-15 10:33:46

Avrupalı dev uçak üreticisi Airbus, geniş gövdeli A380 dünyanın en büyük süperjumbo uçağının üretimini yeterli talep gelmediği için 2021'de durduracağını açıkladı.

İlk A380 yolcu uçağı 25 Ekim 2007'de uçuş gerçekleştirdi.

Airbus CEO'su Tom Enders, “Bugün bu duyuruyu yapmamız bizim için ve küresel ölçekte A380 paydaşları için sancılı bir durum” ifadesini kullanarak, mevcut durumda siparişlerin A380 tipi uçakların üretimini sürdürmek için yeterli olmadığını kaydetti. Enders, son yıllarda başka hava yollarına A380 tipi yolcu uçaklarını satmak için ellerinden geleni yapmalarına rağmen yeni müşteri bulmadıklarını, bu nedenle A380 için yatırımları devam ettirmeyeceklerini ifade etti.

Dubai merkezli hava yolu şirketi Emirates, Airbus'la anlaşarak, 163 adet A380 siparişini 123 adede düşürdüğünü duyurmuştu. Emirates Airlines, A380 uçaklarının en büyük müşterisi durumunda. Mevcut durumda 100 adet A380 uçağı çalıştıran Emirates, bu tip uçakların küresel siparişlerinin yarısını oluşturuyor.

Emirates'ten yapılan açıklamada, siparişlerin düşürülmesinin Airbus şirketinin A380 uçaklarını sonlandırmasına neden olmasından üzüntü duyulduğu ancak bu gerçeğin kabul edilmesi gerektiği belirtildi. Siparişleri düşürme sebebi yer alınmayan açıklamada, Emirates'in Airbus'la A380'ler yerine toplam 70 adet daha küçük tip yolcu uçağı A330-900s ve A350-900s için 21,4 milyar dolar değerinde yeni bir anlaşma imzaladığı ve yeni sipariş miktarının düşürülmüş sipariş miktarını aştığı kaydedildi.

Uzmanlara göre, havadaki “büyük Mac” olarak bilinen A380, pahalı ve yakıt tasarrufu yok. Dev kapasiteye sahip olan A380 yolcu uçağında 500'den fazla koltuk bulunuyor. Birçok hava yolu şirketi uçağın doluluk oranından endişe duyuyor. Hava yolları yakıt verimliliği olan Boeing 787 ve Airbus 350 gibi daha verimli ve nispeten küçük modelleri tercih ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor