Çin'e fiilî yabancı yatırım girişi ocak ayında büyüdü

2019-02-14 19:15:45

Çin Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, Çin'e fiilî yabancı yatırım girişi ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 84,18 milyar yuanı buldu.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, 2019'un ilk ayında ülkeye net giriş yapan yabancı yatırımlarla ilgili verileri açıkladı.

Buna göre, ileri teknolojili hizmet sektörüne fiilî yabancı yatırım girişi ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 113,4 yükselerek 15,77 milyar yuana ulaştı. Bilgi teknolojileri, araştırma ve tasarlama ile bilimsel-teknolojik kazanımların ticarileştirilmesi hizmetlerine çekilen net yabancı sermaye sırasıyla yüzde 168,6, yüzde 35,8 ve yüzde 62,9 arttı.

Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler, ASEAN ülkeleri ve Avrupa Birliği'nden gelen fiilî yatırımların farklı oranlarda büyüme kaydettiği bilgisini veren Sözcü Gao, ABD'nin Çin'e yaptığı doğrudan yatırımların yüzde 124,6 oranında arttığını vurguladı.

Sözcü, Çin'in, özellikle geçen seneden itibaren ticaret ve yatırım ortamını iyileştirerek daha fazla yabancı yatırım çekmek için çaba göstermeyi sürdürdüğünü kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor