Çin: Latin Amerika'da jeopolitik rekabet niyetimiz yok

2019-02-14 18:46:11

Çin, Latin Amerika'da jeopolitik rekabet niyetinin bulunmadığını, ABD'nin bu yöndeki iddialarının mesnetsiz olduğunu açıkladı.

El Salvador'un yeni Devlet Başkanı Nayib Bukele dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile telefon görüşmesi yaptı. Bolton, görüşmenin ardından verdiği demeçte, iki tarafın dostluğu pekiştirme ve Çin'in batı yarım küredeki yağmacı girişimlerine karşı çıkma gibi konuları ele aldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında John Bolton'ın açıklamalarına yanıt verdi.

Çin ve El Salvador'un “Tek Çin” ilkesi doğrultusunda diplomatik ilişkiler kurduğunu vurgulayan Sözcü Hua, iki ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası hukuka ve iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uyduğu gibi, başka ülkeleri hedef almadığını ve Çin'in diğer ülkelerle ilişkilerini de etkilemediğini kaydetti.

ABD ve El Salvador'un karşılıklı saygı ve birbirlerinin içişlerine karışmama ilkesi temelinde ilişkileri güçlendirmesini desteklediklerini dile getiren Sözcü, aynı şekilde ABD-El Salvador ilişkilerinin başka ülkelerin El Salvador ile normal ilişkilerini engellememesi gerektiğine de işaret etti.

Hua, Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki işbirliğinin çok sayıda kişiye istihdam yaratarak yerel kalkınmayı hızlandırdığının ve halkın yaşam seviyesini yükselttiğinin altını çizdi.

Karşılıklı yarar ve çifte kazanç temelinde kurulan Çin-Latin Amerika ilişkilerinin iki tarafın üstünlüklerini kullanarak ortak kalkınmayı gerçekleştirmeyi amaçladığını yineleyen Sözcü, ABD tarafının söz konusu ithamlarının tamamen mesnetsiz ve mantıksız olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor