“Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrar çabalarına saygı gösterilmeli”

2019-02-14 18:42:35

Çin Dışişleri Bakanlığı, ilgili tarafların Çin ve ASEAN'ın Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması için harcadıkları çabalara saygı gösterme çağrısında bulundu.

ABD Hint-Pasifik Bölgesi Komutanı Philip Davidson, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerinin ABD ve müttefiki ülkeleri Asya-Pasifik bölgesindeki askerî güçlerini yeniden konumlandırmaya zorladığını savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD'li askerî yetkilinin açıklamasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “ABD, Güney Çin Denizi ve Asya-Pasifik bölgesindeki askerî faaliyetleri için bahane üretmeye çalışıyor” dedi.

Sözcü Hua, ilgili tarafların Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarın korunması için harcadıkları çabalara saygı göstermeleri ve yeni sorunlar çıkarmamaları gerektiğini belirtti.

Çinli sözcünün aktardığı bilgilere göre, Çin geçen yıl Güney Çin Denizi'nde kurulan arama ve kurtarma merkezi aracılığıyla toplam sekiz misyonu başarıyla tamamlarken, tehlikeli durumdaki 15 kişiye ve iki gemiye yardım ulaştırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor