Çin: Siber güvenlik mevzubahisse gerçekleri konuşun

2019-02-14 17:45:07

Çin Dışişleri, Huawei'in faaliyet gösterdiği ülkelerin siber güvenliğini tehdit ettiği iddialarına karşılık olarak, bir ülkenin ulusal güvenliği ele alınıyorsa gerçeklerin konuşulması gerektiğini açıkladı.


İngiltere Hükümet İletişim Merkezi'nin (GCHQ) eski yöneticilerinden Robert Hannigan, Financial Times gazetesi için yazdığı makalede, Çin hükümetinin haberleşme devi Huawei aracılığıyla internet ortamında kötü niyetli girişim yaptığına ilişkin herhangi bir delil bulunmadığına dikkat çekti. Hannigan, Batılı ülkelere yeni yükselen ileri teknoloji ülkesi Çin'in ürünleri ve hizmetlerini dışlamama çağrısında bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Bir ülkenin ulusal güvenliğinin ihlal edilip edilmediği konusu ele alınırken gerçeklerin konuşulması gerektiğine işaret eden Hua, PRISM olayını hatırlatarak, dünya genelinde kendi müttefiklerine siber saldırı düzenleyen ülkenin Çin olmadığını kaydetti.


Hua Chunying, Çin'in, tüm tarafların piyasalarda adil ve özgür rekabet ilkesine saygı göstererek şirketlere ayrımcılık politikası uygulamamalarını ümit ettiğini söyledi.


Siber güvenliğin ülkelerin yakından takip ettikleri ortak bir konu olduğuna işaret eden Sözcü Hua, önyargıların kırılması, sıradan ekonomik eylemlerin siyasileştirilmemesi ve karşılıklı siyasi güvenin artırılması gerektiğini ifade etti.


Hua, Çin'in tüm ülkelerin şirketleri için adil ve özgür rekabet zemininde, ayrımcılığın olmadığı bir işbirliği ortamı oluşturma çağrısı yaptığını aktardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor