Çin: ABD'nin ulusal gücüyle Çinli firmaları baskılaması ikiyüzlülüktür!

2019-02-13 19:39:34

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin hiçbir kanıt sunamadığı halde türlü ithamlarla Çinli firmaları hedef alarak, ulusal gücüyle firmaların meşru haklarını zedelemeyi amaçlamasının ikiyüzlülük olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Macaristan'ı, şebekelerinde Huawei'in ekipmanlarını kullanmama konusunda uyardıktan sonra Slovakya'daki ziyareti sırasında Çin'in ekonomik ve diğer yollarla Slovakya'yı kendine bağımlı hale getirip ülkenin siyasi sistemini kontrol etmeye çalıştığını ileri sürdü. Pompeo, Polonya'daki temaslarında ise ülkenin Çin ile işbirliğini kesmesinin ABD'nin Polonya'da askeri üs kurmasına faydalı olacağına işaret etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in ABD'den en büyük farkının başka ülkelerin içişlerine karışmama politikası yürütmek olduğunu söyledi.

Başka ülkelere siyasi manipülasyon uygulamanın, Çin'in ilgisi ve uzmanlığı dışında olduğuna dikkat çeken Hua, kimin uzun süredir diğer ülkelerin içişlerine karışarak rejim devirdiğinin herkesçe bilindiğini kaydetti.

ABD'nin siyasi araçlarla ekonomilere müdahale girişiminin son derece ikiyüzlü, adaletsizce ve ahlaksızca olduğunu vurgulayan Sözcü, ABD ve ilgili ülkelerin Çin gibi özgürlüğe ve adil rekabete saygı duymasını istediklerini belirtti.

Çinli sözcü, ayrıca ABD'ye dünyanın barışı, istikrarı ve kalkınmasına yararlı girişimlerde bulunma çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor