Çin, Guaido ile temas kurduğu iddiasını yalanladı

2019-02-13 19:10:19

Çin, Venezuela'nın muhalefet lideri Juan Guaido ile temas kurduğu yönündeki iddiayı yalanladı.


ABD'de yayın yapan The Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, Çinli diplomatların geçen 2 hafta içinde Washington'da Guaido'nun temsilcileriyle temaslar kurarak Çin'in Venezuela'daki petrol projeleri ve Venezuela'nın Çin'e olan borçlarını görüştüğü iddia edildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “The Wall Street Journal gazetesi kısa süre önce Çin'in Venezuela'nın muhalefet lideri Juan Guaido ile temas kurup kurmadığına dair soruyu Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne iletti. Ancak gazete, Çin'den resmi bir yanıt beklemeden sahte bir haber yayımladı. Bu, uzman bir medya kuruluşunun yapması gereken değildir. Venezuela'daki siyasi krize gelince, Çin tarafı, krizin diyalog yoluyla siyasi çözümünden yanadır.” diye konuştu.


Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün bir açıklama yaparak, Çin ve Rusya'nın Venezuela'daki siyasi krizi çözmeyi hedefleyen uluslararası temas grubunun oluşturulmasına katkı yapmayı çok istediklerini, ancak AB'nin bu konuda şu ana kadar yapıcı bir karşılık vermediğini belirtti.


Bugünkü basın toplantısında Lavrov'un açıklamalarıyla ilgili de konuşan Sözcü Hua, Çin'in son zamanlarda Venezuela'daki krizin barışçı şekilde çözülmesi için tüm ilgili taraflarla yakın temasları koruduğunu ve soruna Anayasa çerçevesinde diyalog yoluyla çözüm aranmasını desteklediğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor