ABD'li uzmanlar: Düşmanca bir tutum hiçbir tarafın çıkarına uymaz

2019-02-13 17:19:15

ABD'li siyasetçiler ve Çin uzmanları dün Washington'da yayımladıkları raporda, ABD'nin Çin ile anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözmesi gerektiğini, düşmanca ilişkilerin hiçbir tarafın çıkarına uymadığını açıkladı.

Başta ABD eski Ticaret Temsilcisi Charlene Barshefsky, ABD'nin eski Beijing Büyükelçisi Winston Lord, eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kurt Campbell olmak üzere 17 ABD'li siyasetçi ile Çin uzmanları tarafından ortaklaşa hazırlanan “Rotayı Çevirmek: Çin'e Yönelik Etkili ve Sürdürülebilir Bir Politika Hazırlamak” başlıklı rapor yayımlandı.

Raporda, son iki yılda ABD-Çin ilişkilerinin gerginleştiği, ancak iki ülkenin ekonomik ve toplumsal alanlarda sıkı bağını koruduğu bildirildi.

Çin'e baskı ve kısıtlamalar getirmenin uzun vadeli bir çözüm olmadığı ifade edilen raporda, ABD'nin Çin ile arasındaki sorunlara diyalog ve müzakere ile çözüm getirmesi gerektiği vurgulandı. Aksi takdirde “son derece önemli” olan ABD-Çin ilişkilerinin “onarılamaz ve kaçınılmaz” oranda zarar göreceğinin altı çizilen raporda, düşmanca ABD-Çin ilişkilerinin hiçbir tarafın çıkarına uymadığına işaret edildi.

Ticarete ilişkin olarak ise raporda, ABD'nin, ilgili politikalarının getirebileceği sonuçları dikkatli düşünmesi gerektiği kaydedildi. ABD'nin kendi imalat sektörünü koruma sürecinde “aşırı dışlayıcı politikalar” yürütülmesini önlenmesi gerektiği belirtilen raporda, ABD-Çin ilişkilerinin telafi edilemez boyutta hasar görmesi durumunda ABD'nin kendi ekonomisini ve inovasyon sistemini tahrip etmekle birlikte uluslararası tedarik zincirinin istikrarını ve küresel ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor