‘Kuşak ve Yol'u asla kimseye empoze etmedik'

2019-02-13 10:14:08 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in Kuşak ve Yol girişimini asla hiç kimseye empoze etmediğini ve sözde “kabul edilemez koşullar” ortaya koymadığını kaydetti.

Hua, girişim kapsamındaki her projenin ilgili taraflarla eşitlik içinde koordinasyon sonucu gerçekleştirildiğini de belirtti.

Dünkü olağan basın toplantısında gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan sözcü Hua, 150'yi aşkın ülke ve uluslararası örgütün Çin'le Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etmeyle ilgili işbirliği belgesi imzaladığını hatırlattı. Hua, çok sayıda işbirliği projesinin faaliyete geçmesiyle, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişmesine güçlü dinamizm sağlandığını ifade etti.

Kuşak ve Yol, popüler bir uluslararası kamu ürünü ve uluslararası işbirliği için önemli bir platform haline geldi. Müzakere, ortak inşa ve paylaşım, Kuşak ve Yol inşasının temel kuralıdır. Çin'in ilgili ülkelerle Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa ettiği süreçte hep eşitlik, dışa açılma ve şeffaflık ilkelerini izleyerek piyasa kurallarına ve uluslararası kurallara uygun hareket ettiği belirtiliyor.

Sözcü Hua, “Az sayıdaki proje geçici zorluklarla veya bazı sorunlarla karşılaşabilir, ancak bu durum Kuşak ve Yol işbirliğinin ilgili ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişmelerinde oynadığı olumlu rolü değiştiremez.” ifadesini kullandı.

Çin'in bu sene Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu'nun ikincisini düzenleyeceğine dikkati çeken Hua, Çin'in bu forumla, tüm taraflarla birlikte Kuşak ve Yol işbirliğinin gelecekteki yol haritasını saptayacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor