“ABD'nin Çinli şirketlere yönelik karalamaları etik değil”

2019-02-12 20:22:45

Çin Dışişleri, ABD'nin “Çin tehdidi” konseptini ileri sürerek Çinli şirketleri karalamaya çalışmasının adaletsizce ve etik dışı bir eylem olduğunu açıkladı.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kısa süre önce Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Macaristan'ın Çin'in haberleşme devi Huawei'in donanımlarını kullanması halinde ABD-Macaristan işbirliğini zora sokabileceği uyarısında bulundu.


Buna karşın Szijjarto, “Çin ile işbirliğimiz, Macaristan-ABD ortaklığına zarar vermeyecek şekilde yürütülmektedir. Çin'le ilgili konulardan bahsederken ikiyüzlülük bırakılmalı.” diye konuştu.


ABD'nin AB Büyükelçisi de basına verdiği demeçte, Huawei donanımlarını tercih eden her ülkenin ABD'nin yaptırımlarıyla karşılaşma riskinin bulunduğunu kaydetti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in Macaristan Dışişleri Bakanı'nın Huawei konusundaki bağımsız, adil ve objektif değerlendirmesini olumlu karşıladıklarını kaydetti.


Sözcü, ABD'nin Çin ile diğer ülkeler arasındaki ilişkileri alenen bozmaya çalıştığını, bu şekilde büyük devlet gibi davranmadığını belirtti.


Dünya ülkelerinin çoğunun ABD'nin Çinli şirketlere yönelik tavrının arkasındaki gerçek niyetinin hegemonya olduğunu kavradığına inandıklarını vurgulayan Hua, ilgili taraflara Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun düşüncelerinden vazgeçerek dostluk ilişkileri ve çifte kazanç temelindeki uluslararası işbirliği için adil, kapsayıcı ve şeffaf bir ortam oluşturma çağrısında bulundu.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor