“İlgili ülkeler Çin'i karalama girişimlerini durdurmalı”

2019-02-12 19:54:26

Çin Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin “siber saldırı” bahanesiyle Çin'i karalama girişimlerini sonlandırma çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Batı medyasında Çin'in Norveç'e siber saldırı düzenlediğine dair haberler yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin Çin'in çıkarlarını ve Çin ile ikili ilişkilerini zedeleyici sözlerini ve girişimlerini durdurması gerektiğini vurguladı.

Sözcü Hua Chunying, “İlgili haberler benim de dikkatimi çekti. Bu, birkaç ülkenin Çin'i karalama eylemlerinin bir parçası olmaktan başka bir şey değildir. Çin tarafı, küresel bir mesele olan siber güvenliğin tüm ülkelerin ortak çıkarlarıyla ilişkili olduğu, siber ortamın uluslararası toplum tarafından ortaklaşa korunması gerektiği kanısında. Siber güvenlik konusunu uzun süredir takip edenler PRISM olayını, Denklem Grubu'nu ve WannaCry virüsünü hatırlayacaktır. Bunlar gibi olaylar küresel siber güvenlik için çalan alarm zilleridir.” dedi.

Çin'in siber güvenliğin kararlı koruyucusu olduğunu yineleyen Sözcü, siber saldırılar ve bilgisayar korsanlığının her türü ile kararlılıkla mücadele ettiklerini kaydetti.

Uluslararası topluma karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak kazanç temelinde diyalog ve işbirliği kurarak siber güvenlik tehditlerini bertaraf etme çağrısı yaptıklarını aktaran Hua, sorumsuzca ithamlar, baskı ve yaptırımların siber alandaki gerginliği tırmandıracağı gibi işbirliği ortamına da zarar vereceğine işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor