Haber Analiz: “Çin cazibesi” engel tanımıyor, yabancı yatırım akını sürüyor

2019-02-12 19:53:38

Çin Ticaret Bakanlığı, 2018 yılında Çin'de yeni kurulan yabancı sermayeli şirket sayısının yüzde 69,8 oranında artarak 60 bin 533'ü bulduğunu açıkladı. Başkent Beijing'de bugün yapılan açıklamada, Çin'de geçen yıl fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarının da yüzde 0,9 artışla 885 milyar 610 milyon yuana ulaştığı belirtildi.

Dünya genelinde yabancı sermaye kullanımının âdeta “soğuk hava akımına” kapıldığı bir dönemde Çin'de görülen ters yöndeki eğilim ise “Çin piyasasının engellenemez cazibesini” bir kez daha gözler önüne serdi.

Çin'de geçen yıl yabancı sermaye kullanımı tahlil edildiğinde ise başlıca üç özellik dikkat çekiyor.

İlk olarak, çekilen yabancı yatırımların yapısı sağlıklı ve düzenli hâle getirilirken, kullanılan yabancı sermayenin hem büyüklüğü hem de kalitesi yükseldi.

Edinilen bilgilere göre, 2018 yılında Çin'de imalat sektöründe kullanılan yabancı sermaye, ülkede kullanılan toplam yabancı sermayenin yüzde 30,6'sını oluşturdu. İleri teknolojilere dayalı imalatta kullanılan yabancı sermayede ise yüzde 35,1 oranında artış görüldü. Bu gelişmenin, geçen yıl Çin'de alınan gemi ve uçak gibi büyük ölçekli teknik donanımların yapımında yabancı sermayenin payına dönük kısıtlamaların kaldırılması, otomotiv sektörünün yabancı sermayeye tamamen açılmasına ilişkin takvimin belirlenmesi ve genel imalatın da temel olarak yabancı yatırımlara açılması gibi tedbirlerle doğrudan ilgisi bulunuyor.

ABD'li Tesla şirketinin, bu ülke dışındaki ilk “süper fabrikasını” Çin'de kurması, Alman BMW şirketinin Çin'deki yatırımlarını 3 milyar avro tutarında artırma kararı alması ve British Petroleum (BP) şirketinin önümüzdeki beş yıl içinde Çin'de binden fazla benzin istasyonu açma planı, Çin'de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin Çin piyasasına olan güvenlerini gösterdi.

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer husus ise Çin'in yüksek kaliteli ekonomik kalkınmayı ve tüketimi teşvik etmesi ile Çin'de ileri teknolojiye dayalı imalat sektörüne yapılan yabancı yatırımların artışında görülen paralellik.

İkinci olarak, Çin'in orta ve batı kesimlerinin çektiği yatırım hızla büyüyor. Geçen yıl ülkenin batı kesiminde fiilen kullanılan yabancı sermaye, bir önceki yıla göre yüzde 18,5 artarak 64,6 milyar yuana ulaşırken; orta kesiminde fiilen kullanılan yabancı sermaye ise yüzde 15,4'lük yükselişle 64,8 milyar yuana çıktı.

Bu gelişmeyi de Çin'in son dönemde uyguladığı bölgeler arası koordineli gelişme stratejisi ile söz konusu bölgelerin yabancı sermaye çekmesi için sağlanan büyük desteklerden ayrı düşünmek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde, Çin "Yabancı Yatırım Teşvik Kataloğu" ile "Orta ve Batı Kesimleri Yabancı Yatırımlar için Sektör Kataloğu”nu birleştirmek suretiyle yeni bir katalog yayımladı. Bu adım, Çin hükümetinin, orta ve batı kesimleri ile kuzeydoğu bölgesinin yurt dışından ve Çin'in doğu bölgesinden yabancı sermaye çekmesine, “Kuşak ve Yol” güzergâhındaki ülkelerle yatırım işbirliğini güçlendirmesine ve ihracat odaklı endüstri kümelerinin geliştirilmesine verdiği büyük desteği gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor